DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Drzewa i krzewy, których lepiej nie sadzić obok siebie
pixabay.com/AlkeMade(CC0 Domena publiczna)

Drzewa i krzewy, których lepiej nie sadzić obok siebie

12 stycznia 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

W momencie doboru roślin do ogrodu zwykle kierujemy się gustem i upodobaniami . Powinniśmy jednak wziąć również pod uwagę to, iż nie wszystkie rośliny się wzajemnie lubią . Często poruszanym tematem w kwestii wzajemnego oddziaływania są warzywa i owoce.

Rzadziej skupiamy się podczas rozważań nad tym, które inne drzewa i krzewy mogą mieć na siebie negatywny wpływ . W tym artykule zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem.

Podstawowym powodem, dla którego nie warto pewnych roślin i krzewów sadzić obok siebie jest zagrożenie ze strony szkodników , które często do odpowiedniego rozwoju potrzebują obu gatunków roślin . W momencie, gdy posadzimy je w pobliżu, ryzykujemy pojawieniem się sporych problemów w ich uprawie .

Niebezpieczne połączenie gruszy i jałowca 

Jednym z najbardziej znanych niebezpiecznych połączeń jest zestawienie ze sobą gruszy i jałowca . Grusze prześladowane są przez rdzę, jest to choroba grzybowa . Potrzebuje ona do swojego rozwoju właśnie dwóch gatunków powyższych roślin. Na gruszy rozwija się podczas lata, zimą swój czas spędza na żywicielu pośrednim - jałowcu.

Jeśli zatem zależy nam na hodowli gruszy, lepiej zrezygnować z posiadania jałowca . Dobrym środkiem chemicznym do oprysków przeciwko rdzy gruszy jest preparat ZATO 50 WG.

Niebezpieczne połączenie sosny i porzeczki

Zagrożenie niesie za sobą uprawa w sąsiedztwie sosny wejmutki lub limby i niektórych krzewów owocowych, jakimi są porzeczka czarna, agrest i porzeczka kolorowa . Patogenem jest grzyb, który odpowiada za rozprzestrzenianie się rdzy wejmutkowo-porzeczkowej . Rdza powoduje uszkodzenia na obu żywicielach .

Aby zlikwidować szkodliwą chorobe, należy usunąć porażone pędy, zaś na pniu je wyciąć . Wszystkie miejsca po usunięciu patogenu należy posmarować maścią z dodatkiem środków grzybobójczych .

Modrzew i świerk to również niebezpieczne połączenie

Dobrymi sąsiadami nie będą także modrzew i świerk . Zagraża im wspólny szkodnik, którym jest ochojnik modrzewiowo-świerkowy . Mszyca spędza cały rok na modrzewiu, zimuje zaś na świerku. O obecności tej choroby mogą świadczyć galasy w postaci malutkich, zielonych szyszek pojawiających się na wierzchołkach pędów . Na modrzewiach możemy zauważyć charakterystyczne "kłaczki" .

Walka z tym szkodnikiem jest dość trudna . Możemy stosować opryski z olejowych preparatów , jeśli jednak to nie zadziała, możemy sięgnąć po środki systemiczne .

Źródło: polskatimes.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek :

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy