DomekIOgrodek.pl
Niebieskie kwiaty

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Couleur

Niebieskie kwiaty – jakie gatunki wybrać do ogrodu?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Niebieski kolor to symbol uduchowienia i spokoju, ale niebieskie kwiaty dadzą w ogrodzie odwrotny efekt – wprowadzą w przestrzeń dużo dynamiki. Mogą być błękitne lub ciemnogranatowe, drobne i niskie lub wysokie i okazałe. Wszystkie mają swoje zalety i są łatwe w uprawie, a do tego pięknie komponują się z innymi kolorami roślin. Sprawdź, jakie niebieskie kwiaty warto posadzić w swoim ogrodzie. Przedstawiamy najpiękniejsze gatunki niebieskich kwiatów.

Niebieskie kwiaty – niezapominajki

Niezapominajka, nazywana też niezabudką, to roślina z rodziny ogórecznikowatych, obejmująca około 100 gatunków. Te drobne, niebieskie kwiaty spotkasz na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy, natomiast w Polsce w warunkach naturalnych występuje 13 rodzajów niezapominajek. Możesz je również z powodzeniem zasadzić w ogrodzie.Niezapominajki wymagają przede wszystkim stale wilgotnej gleby, jednak bez zalegającej wody. Jej odczyn powinien być zbliżony do warunków naturalnych, tj. kwaśny;Stanowisko powinno być lekko zacienione, ale nie szkodzi im również pełne słońce, jeśli są systematycznie podlewane;Kwiaty te możesz wysiewać bezpośrednio do gruntu z nasion po przymrozkach;Niezapominajki świetnie sprawdzają się również w uprawie doniczkowej.

Niebieskie kwiaty – przylaszczki

Przylaszczka to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, której niewielkie niebieskie kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Jest niestety coraz rzadziej widywana w polskich lasach, ale możesz zaprosić ją do swojego ogrodu.Przylaszczki preferują cień lub półcień oraz stale lekko wilgotne podłoże;Gleba powinna być wapienna i próchniczna, a stanowisko osłonięte przed wiatrem;Przylaszczki nie lubią przesadzania, ponieważ ich niebieskie kwiaty są bardzo delikatne, dlatego wybierz starannie miejsce pod uprawę;Dobrze, by przylaszczki miały wyższych, liściastych sąsiadów, którzy ochronią je przed promieniami słońca.Podlewaj kwiaty zwłaszcza w przypadku długotrwałej suszy.

Niebieskie kwiaty – ostróżki ogrodowe

Jeżeli nie chcesz sadzić delikatnych i niewielkich kwiatów, jakimi są przylaszczki i niezapominajki, możesz wybrać dorodne niebieskie kwiaty – ostróżki ogrodowe. Należą one do rodziny jaskrowatych. W Polsce w środowisku naturalnym występuje m.in. w Tatrach i Bieszczadach. To wspaniała ozdoba zwłaszcza ogrodów w stylu rustykalnym i romantycznym.Ostróżki wymagają stanowiska słonecznego, ciepłego i zacisznego;Gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna;Wysokie pędy, na których osadzone są niebieskie kwiaty ostróżki, wymagają podpory. Po pierwszym przekwitnięciu możesz je podciąć, co poskutkuje rozkwitem na jesień;Ostróżki najlepiej sprawdzą się sadzone w grupach, np. przy murkach, czy wzdłuż ogrodzeń.

Niebieskie kwiaty – len trwały

Inną rośliną o niebieskich kwiatach, ale okazałych wymiarach jest len trwały, dorastający do 1 m wysokości. Jest to bylina występująca zarówno w Europie wschodniej, jak i w Azji zachodniej.Len trwały silnie się rozkrzewia i tworzy niebieskie kępy.Roślinie służy zwłaszcza suche podłoże, piaszczyste i wapienne;Stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, len dobrze znosi nawet susze;Zabójcze dla lnu trwałego są miejsca podmokłe, które prowadzą do rozwoju chorób grzybowych;Roślinę można uprawiać również w doniczkach, z innymi kolorowymi bylinami.

Niebieskie kwiaty – szafirki

Szafirki należą do roślin z rodziny szparagowatych i wyróżniamy wśród nich 30 gatunków. Jest to bylina z charakterystycznymi groniastymi kwiatostanami, na których osadzone są gęsto niebieskie kwiaty. Szafirki mają niewielkie wymagania uprawowe, świetnie odnajdą się w ogrodzie.Szafirki tolerują każdy rodzaj podłoża, jedynie nie może być ono jałowe i przesuszone;Stanowisko powinno być słoneczne, a co za tym idzie podlewanie musi być regularne;Kwiecień to dobry czas na zasilenie szafirków nawozem wieloskładnikowym;Najefektowniej szafirki prezentują się w kępach, np. na skalnych ogródkach i jako obwódki ścieżek ogrodowych.

Niebieskie kwiaty będą się dobrze komponować z innymi kolorami, a przede wszystkim z soczystą zielenią. Ich różne odcienie dają mnogość możliwości aranżacyjnych w ogrodzie.

Źródła:https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/niezapominajki-kwiaty-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-niezapominajek,24356.htmlhttps://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,9131345,Przylaszczka\_\_Zachwycajacy\_malenki\_kwiat\_lesny\_i\_ogrodowy.htmlhttps://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/byliny/9532-ostrozka-ogrodowahttps://www.urzadzamy.pl/rosliny/byliny/len-trwaly-aa-4Pfy-Wekb-L8XW.htmlhttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/szafirki-kwiaty-wiosenne-uprawa-i-zastosowanie-szafirkow-aa-HwH8-XVfV-RzxT.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >