Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nigdy ich nie wyrzucaj. Tym opryskiem uratujesz rośliny przed zarazą
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.09.2023 15:17

Nigdy ich nie wyrzucaj. Tym opryskiem uratujesz rośliny przed zarazą

oprysk na choroby roślin
shutter/Mariana Serdynska

Twoje kwiaty doniczkowe i rośliny w ogrodzie marnieją w oczach? Najprawdopodobniej zaatakowały je szkodniki lub poważna choroba bakteryjna bądź grzybicza. Na rynku znajdziemy wiele produktów do ratowania roślin. Po co jednak traktować je chemią, skoro najlepsze lekarstwo zrobimy samodzielnie?

Do przygotowania oprysku na choroby roślin potrzebujemy jedynie wody i 2 produktów, które znajdziemy w kuchni. Jeden wykorzystamy nawet wtedy, gdy się przeterminuje. Nic w domu nie może się przecież zmarnować.

Zastosuj go zamiast chemii, działa o wiele lepiej

Oprysków na choroby roślin jest w sklepach na pęczki. Niestety chemia nie jest obojętna dla kwiatów, warzyw i drzewek owocowych. Dla naszego zdrowia również, więc nie polecamy stosowania takich środków. O wiele lepiej wykorzystać w pełni ekologiczne i zdrowe lekarstwo, mianowicie świeże drożdże piekarskie.

Dlaczego oprysk z drożdży ma tak szerokie spektrum działania? Ponieważ zawiera niezbędne witaminy, w tym witaminę B, D i C. To także źródło niezbędnych dla rośliny aminokwasów, mikroelementów i peptydów. Ponadto świeże drożdże doskonale radzą sobie z pleśnią i innymi rodzajami grzybów, np. mączniakiem.

Oprysk działa więc na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim dostarcza najważniejszych składników odżywczych. Poprawia także stan korzeni, zwalcza choroby bakteryjne i grzybicze, a także chroni przed atakiem szkodników. Jak przygotować oprysk na choroby roślin? 

oprysk.jpg
canva/Savanevih Viktar

Najlepszy oprysk przygotujesz z drożdży

Do przygotowania oprysku potrzebujesz jedynie 50 g świeżych drożdży, pół szklanki białego cukru i 5 litrów wody. Polecamy wykorzystać deszczówkę lub wodę przefiltrowaną. Woda z wodociągów jest twarda i szkodzi kwiatom doniczkowym i roślinom ogrodowym.

Do dużego wiadra lub beczki wsyp pokruszone drożdże i zasyp cukrem. Odstaw na 2 godziny, a następnie wlej wodę. Dokładnie wymieszaj i odstaw na tydzień. Po tym czasie drożdże sfermentują, a mikstura jest gotowa do oprysku.

Jak wykonać oprysk z drożdży?

Do pryskania kwiatów doniczkowych i roślin w ogrodzie musisz rozcieńczyć mieszankę. 1 szklankę mikstury wymieszaj z 5 l wody. Oprysk przygotowuj w dużym wiadrze, a następnie przelej do plastikowych butelek. 

Następnie odlej pożądaną ilość do pojemnika z atomizerem i spryskaj kwiaty. Oprysk należy wykonywać raz w tygodniu. Zobaczysz, że Twoje rośliny błyskawicznie odzyskają dawny wygląd. 

Masz paprykę w doniczkach? Nigdy ich nie wyrzucaj. Wystarczy prosty trik, a będą owocować nawet zimą.

drożdże.jpg
canva/13-Smile