DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nigdy nie wyrzucaj krzaczków papryki po lecie. Będzie owocować nawet w środku zimy
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 13.09.2023 15:56

Nigdy nie wyrzucaj krzaczków papryki po lecie. Będzie owocować nawet w środku zimy

Zimowanie papryki
Screen z YouTube z kanału Dwie Działki

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy można przezimować paprykę. Papryka jest byliną i często błędnie określana jest jako roślina jednoroczna. Tymczasem roślina może owocować kilka lat, o ile będzie miała odpowiednie warunki do przetrwania.

Zimowanie papryki nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Błędy doprowadzą do jej uschnięcia, zgnicia lub rozwoju chorób grzybowych. Jeśli jednak zimowanie papryki przeprowadzimy prawidłowo, będziemy cieszyć się owocami w kolejnym roku bez potrzeby kupowania nowych sadzonek.

Papryka na naszym stole i w warzywniku

Papryka ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Jest składnikiem wielu potraw. Przyrządzamy ją na ciepło, np. na grillu lub w piekarniku, może być składnikiem wielu dań jednogarnkowych. Smakuje też na surowo np. w sałatkach. Ponieważ występuje w żywych i zróżnicowanych kolorach jest też świetną ozdobą serwowanych dań.

Własne uprawy zawsze cieszą najbardziej, dlatego warto w swoim warzywniku znaleźć miejsce na paprykę. Minionego lata ceny papryki wyskoczyły w górę, tym bardziej więc dobrze raz zasadzoną paprykę przezimować na przyszły rok.

Papryka najlepiej owocuje w pierwszych latach, ale można ją zimować nawet dłużej. Jak prawidłowo zimować paprykę?

Projekt bez nazwy (1).jpg
Canva/stevepb, pixabay

Własną papryką można cieszyć się dłużej. Jak zimować paprykę?

Podstawowym zadaniem ogrodnika, który chce zimować paprykę to przenieść ją z tarasu, balkonu czy parapetu do pomieszczenia, w którym zimą panować będzie odpowiednia temperatura. Jeśli papryka rosła w ziemi w ogródku, trzeba ją wykopać i wsadzić do doniczki.

Następnie trzeba usunąć liście, aby choroba grzybowa zimą nie zaatakowała rośliny. Paprykę mocno przycinamy, do wysokości nawet 10 cm. Tak przygotowaną roślinkę przenosimy do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi ok. 10 st. C. 

Paprykę powinniśmy przenieść do pomieszczenia, np. piwnicy już we wrześniu. Zimą podlewamy paprykę umiarkowanie. Papryka bardzo nie lubi przelania. Woda ma tylko podtrzymać paprykę przez okres zimowy. Podlewamy ją co ok. 3 tygodnie.

Które gatunki papryki zimują najlepiej?

Papryka uważana jest przez wielu za roślinę jednoroczną. Myląca może być nazwa Capsicum Annuum (papryka roczna). Jednak nawet gatunek o tej nazwie dobrze zimuje. Inne rodzaje papryki, które mogą zimować to Chinense, Pubescens i Frutescens (jedna z odmian papryczek chili).

Nawet zimą możemy cieszyć owocami z własnej papryki, jeśli odpowiednio dbamy o roślinę. Jeśli jednak jesienią zauważymy nowe owoce na naszej papryce, lepiej je usunąć. Mogą one nie zdążyć dojrzeć. Gdy je usuniemy wcześniej, papryka będzie lepiej przygotowana na zimowanie.

jak zimować paprykę.jpg
canva/Narimam Saharov
Polecane