DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Nigdy nie mogłam doprać białych skarpet. Okazało się, że popełniałam 1 błąd
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 18.10.2023 15:38

Nigdy nie mogłam doprać białych skarpet. Okazało się, że popełniałam 1 błąd

jak prać skarpety
shutter/NANTAWAN PATAMAROT

Do eleganckich stylizacji, do sportowego stylu. Białe skarpetki są ponadczasową częścią garderoby. Niestety bardzo szybko się brudzą i szarzeją, a plamy są niezwykle trudne do usunięcia. Jak prać skarpety?

Wiele osób popełnia jeden, podstawowy błąd. Sama tak robiłam, przez co na dłuższy czas pożegnałam się z białym kolorem. Teraz już wiem, jak prostym sposobem przywrócić skarpetkom śnieżną biel.

Nie rezygnuj z białych skarpetek

Uwielbiam białe skarpetki, jednak w pewnym momencie przestałam je nosić. Wszystko przez trudne plamy, które trwale zmieniają kolor tkaniny. Białe skarpety już po kilku praniach są poszarzałe i po prostu brzydkie. 

Niedawno znalazłam jednak sposób, dzięki któremu nie muszę już z nich rezygnować. Jak prać skarpety? Zacznijmy od programu w pralce. Skarpetki nigdy się nie dopiorą, jeśli będziemy prać je w niskiej temperaturze razem z innymi ubraniami. Pierzemy je oddzielnie.

Najważniejszą rzeczą jednak jest dodanie do proszku odpowiedniego preparatu. Nie chodzi wcale o agresywne i drogie wybielacze, które niszczą tkaninę, a o produkt z kuchennej szafki. Jak prać skarpety? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

jak prać skarpety.jpg
canva/AfricaImages

Białe skarpetki piorę wyłącznie w ten sposób

Przed każdym praniem białych skarpetek upewniam się, że mam w domu sodę oczyszczoną. To najlepszy i całkowicie bezpieczny wybielacz. W dodatku kosztuje grosze, więc dużo oszczędzam na drogich detergentach.

Skarpetki wkładam do bębna, a do przegrody wsypuję proszek do białego prania i 3 duże łyżki sody. Następnie wlewam płyn do płukania tkanin i nastawiam program z temperaturą 60 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz w domu sody, możesz wykorzystać jeszcze dwa produkty z kuchennej szafki.

Jak jeszcze wybielić skarpetki?

Oprócz sody, która bezapelacyjnie jest najlepszym wybielaczem, możesz wyprać skarpetki z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Jak to zrobić? Przed praniem włóż skarpety do miski i zalej letnią wodą.

Następnie wlej szklankę białego octu lub soku z cytryny i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie przełóż skarpety do pralki, wsyp proszek i nastaw pranie. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się program, na którym ustawisz 60 stopni C. 

jak prać skarpety.jpg
canva/atlasstudio

Zobacz także: