DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Nigdy nie pierz kurtki zimowej w ten sposób. Będzie do wyrzucenia
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.11.2023 17:18

Nigdy nie pierz kurtki zimowej w ten sposób. Będzie do wyrzucenia

Jak prać zimową kurtkę?
Shutter/Damian Lugowski

Nieubłaganie zbliża się najchłodniejszy okres w roku. Listopad to dobry czas, aby przejrzeć nasze szafy w poszukiwaniu zimowych kurtek i nieco cieplejszych butów. To także dobry moment, aby dokładnie przyjrzeć się naszej zimowej garderobie.

Zwykle po niemalże ¾ roku nie pamiętamy, w jakim stanie była nasza kurtka zimowa. Często z radością chowamy ją do szafy wraz z końcem zimy, nie zwracając uwagi na to, że kurtce należy się pranie. W niniejszym artykule przedstawimy wam, jak prać zimową kurtkę.

Czy kurtkę zimową można prać w pralce?

Co roku borykamy się z tym samym problemem, obiecując sobie, że to ostatni raz. Znacie ten ból? Przekopujemy się przez sterty ubrań, wyciągamy zimową kurtkę i… załamujemy ręce, widząc jej stan. Kto schował brudną kurtkę do szafy? No tak… my.

Nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się, jak wyprać zimową kurtkę. Nie jest to takie oczywiste. Nie każdy materiał nadaje się do wrzucenia do pralki. Spokojnie, nie musicie jeszcze biec do najbliższej pralni chemicznej.

Nigdy nie pierzcie kurtek zimowych bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli wrzucicie ją do bębna pralki, nastawicie nieodpowiedni program i wirowanie, kurtka będzie do wyrzucenia. 

Kluczowe jest także wypełnienie bębna, żeby materiał nie uległ odkształceniu. Jak wyprać kurtkę zimową w pralce? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

kurtka.jpg
canva/RossHelen

Jak prać zimową kurtkę?

Jeśli zauważycie, że na metce nie ma informacji o zakacie prania mechanicznego, nie macie się czego obawiać. Kurtka ta z powodzeniem może zostać wyprana w pralce. Zanim jednak ją tam wrzucicie, odpowiednio przygotujcie ją do prania. Tyczy się to w szczególności kurtek puchowych.

W tym celu należy dokładnie sprawdzić wszelkie kieszenie kurtki. Wyciągamy z nich papierki, chusteczki, czy inne zimowe „skarby”. Następnie zasuwamy wszystkie suwaki i zapinamy guziki. Kolejno przewracamy kurtkę na lewą stronę i wkładamy kurtkę na chwilę do zimnej wody, przygniatając ją.

Jaki program prania wybrać?

Tak przygotowaną kurtkę możemy włożyć do pralki. Wraz z nią warto wrzucić do pralki kilka piłeczek tenisowych, co uchroni kurtkę przed nadmiernym odkształceniem się. Kąpiel w chłodnej wodzie ma pozwolić na usunięcie nadmiaru powietrza z puchówek, wiec musimy szczególnie zadbać o materiał w trakcie prania.

Na metce kurtki powinniście także mieć informacje o temperaturze, w jakiej kurtka może być prana. Zwykle jest to 30 stopni Celsjusza i taką wartość wam zalecamy. Ustawmy również nie więcej niż 600 obrotów na minutę, aby mieć pewność, że nie uszkodzimy kurtki.

Do prania kurtek puchowych wybierzmy specjalne emulsje do prania puchowych ubrań. Bez problemu znajdziecie je w drogeriach. Nie używajcie także płynu do zmiękczania tkanin. Dzięki temu wasza kurtka po praniu będzie jak nowa.

kurtka.jpg
shutter/Damian Lugowski

Zobacz także: