Nigdy nie przycinaj porzeczek przed wiosną. To najgorszy błąd, możesz zniszczyć cały plon
Krzewy porzeczek to nie tylko piękna ozdoba naszego ogrodu, ale również możliwość skorzystania z dobrodziejstwa natury pod postacią smacznych owoców. Aby krzewy co roku obficie wydawały owoce, należy je regularnie przycinać. W tym artykule powiemy, jak i kiedy należy przycinać porzeczki.
Dlaczego warto przycinać porzeczki i kiedy?
Krzewy porzeczek należy odpowiednio przycinać, gdyż zabieg ten wspiera lepsze ukorzenianie się po posadzeniu, a także wpływa pozytywnie na ich rozkrzewiani się, kwitnienie oraz wydajność owoców. Dzięki przycinaniu wzrasta również odporność na choroby. To ostatnie jest bardzo ważne, gdyż krzewy porzeczek dość często atakowane są przez patogeny wywołujące choroby grzybiczne.
Zanim jednak przystąpimy do cięcia krzewów, warto mieć świadomość tego, kiedy powinniśmy ro robić:
- kiedy krzewy skończą owocować , czyli w okresie przełomu sierpnia i września. Zdarzają się sytuacje, że plony zbieramy nieco wcześniej, w sierpniu więc wtedy najlepiej dokonać cięć porzeczek,
-
podczas okresu jesiennego, przed tym, jak roślina przejdzie w stan spoczynku zimowego i jest to przełom października i listopada,
Te dwa terminy są najlepszym okresem do przycinania porzeczek. Niemniej, niektórzy polecają robić to w czasie przedwiośnia. My odradzamy, gdyż niektóre lata, w czasie łagodnej zimy rośliny zawiązują dość wcześniej pąki kwiatowe i możemy je zwyczajnie uszkodzić.
Nie wolno podcinać porzeczek w czasie ich wegetacji! Inaczej doprowadzimy do wypływania z ran, jakie powstały od cięcia, soków co spowolni jej rozwój, a przede wszystkim osłabi wydawanie owoców.
Rodzaje przycinania krzewów porzeczkowych
Istnieją trzy rodzaje cięć krzewów porzeczkowych. Każde z nich jest istotne dla rośliny, aby ta zdrowo rosła, ładnie kwitła i wydawała mnóstwo smacznych i wartościowych dla naszego organizmu owoców. Dlatego nie wolno zapominać o żadnym z nich.
Poniżej przedstawiamy rodzaje cięć porzeczek w naszym ogrodzie:
- Pierwsze cięcie - jest tym, które wykonujemy zaraz po zasadzeniu rośliny. Jego zasady są takie same dla wszystkiego rodzaju krzewów. Przycinamy je pierwszy raz głównie ze względu na wsparcie ukorzenienia się roślinki. Pomoże to przyspieszyć jej wzrost na wiosnę, bo dobrze ukorzenione krzewy będą czerpać z podłoża więcej składników odżywczych.
- Cięcie sanitarne - trzeba je wykonać, gdyż jak każda inna roślina i krzewy posiadają obumarłe, zeschnięte, zmarznięte, jak objęte chorobą pędy. To taki zabieg, który ma na celu oczyścić nasze roślinki. Dzięki temu nie będzie narażona na choroby, które mogą powstać w wyniku osłabionych pędów.
-
Cięcie właściwe
- przede wszystkim zależne jest od tego, z jakim gatunkiem krzewu porzeczki mamy styczność. Zawsze jednak wypada on na czwarty lub piąty rok zasadzenia roślinki. Cięcie to ma na celu uformowanie krzewu, co pozwoli mu lepiej rosnąć, a także pozwoli wydawać dużo więcej owoców.
Jak poprawnie przeprowadzić cięcie porzeczek?
To, w jaki sposób przycinamy krzewy porzeczek, zależne jest od rodzaju cięcia:
Przy pierwszym cięciu pędy należy przyciąć nad pierwszy lub drugim oczkiem, który wystaje ponad powierzchnię ziemi. Następnie zasypujemy przycięte pędy sporą ilością ziemi, aby nam przypadkiem nie zmarzły, tudzież nie były narażone na inne mechaniczne uszkodzenia.
Podczas cięcia sanitarnego pamiętajcie, że wszystkie chore, uszkodzone czy osłabione, a nawet zmarznięte pędy usuwamy poprzez całkowite wycięcie tuż nad ziemią.
Cięcie właściwe wymaga od nas maksymalnej uwagi, ostrożności i przede wszystkim wprawy. Dlatego, jeśli nie czujemy się z tym na siłach, warto poprosić eksperta o pomoc. Lepiej uzyskać pomoc, niż uszkodzić krzew, a praktyka czyni mistrza. Warto zwrócić uwagę na kolejność cięć. Zawsze zaczynamy od cięcia sanitarnego, a dopiero później odcinamy pędy starsze niż trzy, cztery i pięć lat. Ogrodnicy uważają, że idealnie przycięty krzew porzeczki powinien składać się z od 10 do 12 pędów, a mianowicie:
- 5 albo 6 pędów jednorocznych,
- 2 lub 3 pędy dwuletnie,
- 2 lub 3 pędy trzyletnie.