Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Nigdy nie zostawiaj szklanki wody na noc w sypialni. Trudno o gorszy błąd
Adam Moskal
Adam Moskal 20.01.2023 14:37

Nigdy nie zostawiaj szklanki wody na noc w sypialni. Trudno o gorszy błąd

Szafka nocna z wodą
Canva.com

Polacy mają bardzo częsty nawyk zostawiania pełnej szklanki wody na szafce nocnej przy łóżku. Dzięki temu mogą w każdej chwili napić się w nocy, a także zasypiają ze świadomością, że rano czeka na człowieka orzeźwiająca woda. Okazuje się jednak, że takie trzymanie wody przy łóżku przez całą noc jest ogromnym błędem.

Aby nie zapomnieć o codziennym porannym rytuale picia całej szklanki wody, stawia się pełną szklankę zaraz przy łóżku. I choć woda z samego rana jest wskazana przez dietetyków, lepiej trzymać ją w zamkniętej butelce.

Dlaczego woda w szklance przy łóżku to zły pomysł?

Na pierwszy rzut oka taki scenariusz nie wydaje się w żadnym wypadku zły, co bowiem może się wydarzyć? W praktyce mimo wszystko lepiej się powstrzymać, co udowodnili naukowcy z Massachusetts i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa

Specjaliści z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oraz dr Marc Leavey z Mercy Medical Center w Massachusetts przekonali się, że woda, która spędziła całą noc w otwartej szklance przy łóżku, nie nadaje się do picia.

Przez kilka nocnych godzin mogą wpaść do niej różne owady - szczególnie muchy znane są z przenoszenia bakterii i chorób. Na powierzchni osadzają się drobinki kurzu i zanieczyszczeń, co nie jest sterylne.

Dodatkowo woda pozostawiona w ciepłym pomieszczeniu sprzyja rozwojowi groźnych pleśni i patogenów. Wypicie takiej wody po całej nocy może się skończyć nawet złapaniem jakiejś choroby.

Picie wody o poranku
Canva.com

Jak rozwiązać problem stojącej wody?

Wbrew pozorom bardzo prosto. Jedyne co trzeba zrobić, to zamienić wolno stojącą szklankę na zamykaną butelkę wody. Może być zwykła plastikowa butelka PET, czy szklane butelki wielokrotnego użycia.

Chodzi jedynie o to, aby odgrodzić wodę od powietrza. Wtedy minimalizuje się ryzyko przedostania do niej niechcianych zanieczyszczeń. Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Tagi: łóżko