Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zanim wyjedziesz na urlop, zrób to z roślinami. Uchronisz je przed wysuszaniem i obumieraniem
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 19.01.2023 13:40

Zanim wyjedziesz na urlop, zrób to z roślinami. Uchronisz je przed wysuszaniem i obumieraniem

Zanim wyjedziesz na urlop, zrób to z roślinami. Uchronisz je przed wysuszaniem i obumieraniem
Screen z filmu pochodzi z kanału Make Your Life Greener na YouTubev

Wybierasz się na urlop? Zaplanuj nie tylko swój wyjazd, ale zadbaj również o odpowiednią pielęgnację roślin doniczkowych. Kwiaty muszą być podlewane, w przeciwnym razie po powrocie do domu zastaniesz przesuszone rośliny, które nie wrócą raczej do poprzedniego stanu. Jak uratować rośliny przed wysychaniem? Przed wyjazdem musisz zapewnić kwiatom stały dostęp do wody. Oczywiście możesz kupić specjalne poidełka lub nawet cały system do podlewania kwiatów w określonych godzinach. Te rozwiązania są jednak dość kosztowne. Jak uratować rośliny przed wysychaniem?

Zapomnij o wstawianiu roślin do wanny lub miski z wodą. Roślina, która ma stały dostęp do wody w dużej ilości, zacznie gnić. Jeśli masz w domu małe pomieszczenie, przestaw tam kwiaty, a miskę z wodą postaw obok. W ten sposób woda będzie parować i nawilży kwiaty.

Jak uratować rośliny przed wysychaniem?

Twoje kwiaty doniczkowe będą miały stały dostęp do wody, jeśli zastosujesz sprawdzony i tani sposób ze słoikiem i sznurkiem. Sznurek musi być parciany, jutowy, bawełniany, aby przewodził wodę.

Obok doniczki z kwiatkiem postaw szklany słoik. Do słoika wlej zimną, odstaną wodę. Jeden koniec sznurka zanurz w wodzie, drugi rozłóż po ziemi w doniczce. Sznurek zapewni wilgoć kwiatkom, ale nie spowoduje ich przelania.

Jak uratować rośliny przed wysychaniem
canva/ Grumpy Cow Studios

Proste sposoby na nawodnienie roślin

Dobrym sposobem na nawodnienie roślin doniczkowych jest położenie doniczek z dziurkami na wilgotnych ręcznikach. Roślina będzie stopniowo, ale regularnie czerpać wodę z ręczników. Kwiatek po Twoim powrocie z wakacji będzie zdrowy i odpowiednio nawodniony.

Doniczkę z kwiatkiem włóż do foliowego woreczka. Podlej kwiatka i odstaw. Ta metoda sprawdzi się przy glinianych doniczkach. Folia zapobiega parowaniu wody i utrzymuje wilgoć. Gliniane doniczki charakteryzuje dobra gospodarka wodna. Nadmiar wody będzie więc usuwany.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: