DomekIOgrodek.pl > Architektura > Ocieplenie domu drewnianego – jak to zrobić i jaki materiał wybrać?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:33

Ocieplenie domu drewnianego – jak to zrobić i jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu drewnianego – jak to zrobić i jaki materiał wybrać?
pixabay.com/Grzegorz W. Tężycki (CC0 Domena publiczna)

Ocieplenie domu drewnianego – ogólna charakterystyka konstrukcji

Domy wykonane z drewna mają swój niepowtarzalny urok. Materiał ten jest nie tylko ekologiczny, naturalny i zdrowy, ale także tworzy niepowtarzalny mikroklimat wewnątrz całego budynku. Drewno samo w sobie jest materiałem dość ciepłym, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością. Jednak aby ciepło nie uciekało z budynku, jego ściany i dach powinny być dobrze ocieplone. Dzięki temu stanowczo zwiększa się efektywność drewnianej konstrukcji.

Ważne jest zarówno wykonanie izolacji cieplnej, jak i dobór odpowiedniego materiału. Zazwyczaj używa się do tego wełny mineralnej (skalnej lub szklanej). Inną, ale trochę droższą metodą, może być zastosowanie ocieplenia z pianki poliuretanowej. Czasami do ocieplenia budynków drewnianych stosuje się też styropian lub sztywne płyty drewno magnezytowe. Te ostatnie dodatkowo poprawiają izolację akustyczną ścian budynku.

W przypadku domów drewnianych stosujemy tylko i wyłącznie ocieplenie wewnętrzne. Wybrany materiał umieszcza się pomiędzy drewnianymi rusztowaniami, a elementami wykończenia domu. Zazwyczaj izolację uzupełnia się jeszcze specjalną folią paroizolacyjną oraz folią wiatroizolacyjną. Dzięki temu wykonana izolacja cieplna jest bardziej efektywna.

Ocieplenie domu drewnianego – wełna mineralna

Wełna mineralna to zdecydowanie najczęściej stosowany materiał przy ociepleniu domu drewnianego. Wełna ma bardzo wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej i jest materiałem niepalnym. Jest bardzo dobrze przepuszczalna oraz zapobiega powstawaniu pleśni czy nadmiernej wilgoci. Charakteryzuje się też wysoką sprężystością i elastycznością, dzięki czemu możemy ją łatwo dopasować do nawet najmniejszych elementów i różnych kształtów.

Ponadto jest bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem, który zachowuje wszystkie swoje właściwości przez wiele lat. Przy ocieplaniu konstrukcji drewnianych stosuje się zazwyczaj kawałki wełny o grubości około 10 cm.

Ocieplenie domu drewnianego – pianka poliuretanowa

Ten rodzaj ocieplenia jest zdecydowanie najdroższy. Wpływa na to przede wszystkim sposób aplikowania pianki. Nie należy wykonywać tej czynności samemu, ponieważ substancja powinna być rozprowadzana przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Najlepiej zatrudnić do tego doświadczonego specjalistę. Pianka poliuretanowa jest niezwykle lekka i wydajna, do ocieplenia budynku wystarczy jej cienka warstwa. Dzięki temu nie obciąża ona całej konstrukcji i nie zmniejsza powierzchni użytkowej.

Ze względu na to, że aplikuje się ją metodą natryskową, doskonale dopasowuje się do każdej, nawet najmniejszej przestrzeni. Jest też idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy ocieplić trudno dostępne miejsca naszego domu. Ponadto materiał ten jest bardzo wytrzymały, odporny na działanie wilgoci oraz szkodliwych warunków atmosferycznych.

Ocieplenie domu drewnianego – styropian

Ocieplenie domu drewnianego styropianem jest zdecydowanie najmniej popularną metodą. Materiał ten nie jest zbyt przepuszczalny, a jeżeli płyty styropianowe nie są prawidłowo ułożone i przymocowane, może to powodować powstawanie nadmiernej wilgoci na ścianach budynku. Dlatego przy tworzeniu konstrukcji należy się upewnić, że wilgoć spod styropianu jest prawidłowo odprowadzana.

Aby to umożliwić, tworzy się specjalne szczeliny wentylacyjne lub nakłada specjalistyczną folię, która ma za zadanie usprawnić całą wentylację. Płyty styropianowe muszą być też równo przycięte i dokładnie ułożone, jedna przy drugiej. Materiał ten charakteryzuje się też małą elastycznością, co powoduje, że bardzo trudno jest go dopasować do mniejszych przestrzeni oraz takich, które mają niestandardowe wymiary.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: