Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Odetkaj zlew bez wydawania pieniędzy. Te 2 produkty masz w kuchni
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.01.2024 15:43

Odetkaj zlew bez wydawania pieniędzy. Te 2 produkty masz w kuchni

Jak odetkać zlew?
Canva/onebit

To przykry obowiązek każdego właściciela mieszkania i domu. Niestety, nasze rury kanalizacyjne lubią zapchać się dosłownie z byle powodu. Wystarczy, że zapomnimy myć naczynia z założonym w odpływie sitkiem i już nieszczęście gotowe.

Czy istnieje jednak domowy sposób na to, jak odetkać zlew, czy też ten przykry problem zawsze musi wiązać się z wezwaniem fachowca? Otóż wcale nie musi. Zlew odetkacie domowym sposobem. Nawet chemia z drogerii nie będzie potrzebna.

Jak odetkać zlew domowymi sposobami?

Pewnie wiecie, że nie każde środki są odpowiednie do każdego rodzaju rur. Niestety, w nowym budownictwie zaczęto stosować plastikowe rury kanalizacyjne, które źle znoszą agresywną chemię.

Popularne środki czyszczące, które sprawdzały się jeszcze kilka lat temu, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia całej instalacji hydraulicznej. Czy zatem odtykanie zlewu musi wiązać się zużyciem przepychaczki i wezwaniem fachowca? Nie poddawajmy się tak łatwo.

Jak odetkać zlew 2.jpg
Canva/Africa images

Dlaczego mój zlew znowu się zatkał?

Zanim przejdziemy do odpowiedzenia Wam na pytanie, jak odetkać zlew, zastanówmy się, dlaczego ten znowu się zatkał. Okazuje się, że winne temu mogą być resztki jedzenia, wlewanie fusów po kawie do odpływu, czy nawet tłuszcz spłukiwany wraz z jedzeniem, który stopniowo osiada na rurach.

Pamiętajcie, że tylko regularne czyszczenie instalacji wodnokanalizacyjnej budynku pozwoli Wam uzyskać pełną przepustowość zlewu. Warto co jakiś czas użyć żmijki, wyjąć włosy i nieczystości z odpływu, czy przelać odpływ gorącą wodą.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Jak odetkać zlew domowymi sposobami? Nic prostszego. Wymieszaj sól kuchenną z sodą oczyszczoną w proporcji 50/50. Mieszankę wsypujemy do opływu i powoli zalewamy 1 l wrzącej wody.

Do odetkania zatkanego zlewu możemy również wykorzystać samą sól lub mieszankę sody oczyszczonej z octem. Wsypujemy 5-7 łyżek soli do odpływu i zalewamy je 2 litrami wrzątku. Wodę zawsze wlewamy powoli, aby ta mogła spłynąć do zapchanego odpływu.

Jak odetkać zlew octem i sodą? Do odpływu wsypujemy 2/3 szklanki sody oczyszczonej i ½ szklanki octu. Czekamy 30 minut i zalewamy odpływ wodą. Gotowe!

Jak odetkać zlew 3.jpg
Canva/Annushka  Ahuja, Pexels

ZOBACZ TAKŻE: