Błędy podczas odśnieżania, które niszczą twoją kostkę brukową
Kostka brukowa to jedna z najpopularniejszych nawierzchni znajdujących się na naszych podjazdach i wokół domów. Gdy spadnie obfity śnieg, chcemy jak najszybciej odśnieżyć strategiczne miejsca, aby ułatwić sobie funkcjonowanie.
Musimy jednak mieć świadomość, że niektóre nasze działania mogą powodować niszczenie kostki brukowej ! Lepiej więc zapobiegać sytuacjom, które mogą sprawić, że poniesiemy duże straty finansowe. W tym artykule dowiesz się, jakie błędy podczas odśnieżania są najczęstsze.
Posypywanie kostki brukowej zwykłą solą - dlaczego jest szkodliwe?
Używanie zwykłej soli kamiennej do posypywania polbruku ma bardzo negatywny wpływ zarówno na kostkę brukową, jak i na nasze przydomowe rośliny . Jeśli chcemy zachować je w dobrej kondycji, musimy zrezygnować z tego sposobu!
Ponadto, ucierpią na tym nasze psy i koty , których łapki silnie podrażniają się od soli, co w rezultacie powoduje choroby skórne. Chyba każdy z nas doświadczył także niszczenia obuwia , na którym pojawiają się trudne do usunięcia białe ślady.
Dodatkowo sól obniża temperaturę zamarzania wody jedynie do -5 stopni Celsjusza, co powoduje, że nie nadaje się do większych mrozów.
Czym posypywać kostkę brukową zamiast soli kamiennej?
Czym więc powinniśmy posypywać kostkę brukową? Świetnie sprawdzi się chlorek magnezu , który nie ma negatywnego wpływu na środowisko i dostaniemy go w większości sklepów chemicznych. Inną opcją jest chlorek wapnia - jest dużo bardziej wydajny, ponieważ działa nawet przy -30 stopniach Celsjusza. Jego wadą jest wysoka cena.
Jeśli zależy nam na tanim rozwiązaniu, zdecydujmy się na tradycyjny piasek . Jest to opcja bezpieczna i takie, które nie uszkodzi naszej nawierzchni. Chętnie stosowany jest również mikrogres . Ma znacznie bardziej ostrą i chropowatą strukturę niż piasek. Dzięki temu przyczepność do podłoża jest znacznie lepsza, co służy pieszym i pojazdom.
Kostka brukowa - jak odśnieżać, aby jej nie zniszczyć?
Podczas odśnieżania i kruszenia lodu na kostce brukowej, niektórzy sięgają po ostre narzędzia, takie jak metalowe łopaty, kilofy czy młotki . Ma to katastrofalny wpływ na polbruk! Zostawią na nim liczne zarysowania , mogą nawet trwale uszkodzić kostkę .
Zamiast nich zdecydujmy się raczej na łopaty z gumowymi osłonami , które nie niszczą nawierzchni i nie rysują jej. Nie zapomnijmy też, żeby zapobiegać powstawaniu grubej i ciężkiej do usunięcia warstwy zbitego śniegu. W tym celu regularnie zamiatajmy go z kostki brukowej .
Źródło: zielonyogrodek.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek :