Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Odwiedzili domy Kargula i Pawlaka. Zastali smutny widok
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 29.11.2023 09:50

Odwiedzili domy Kargula i Pawlaka. Zastali smutny widok

Sami swoi
Fraczek.marcin, CC BY-SA 4.0, wikimedia commons

„Sami swoi” są w ścisłej czołówce najlepszych, polskich produkcji. Film doczekał się kolejnych, dwóch części, a już za chwilę będziemy mogli obejrzeć losy Kargula i Pawlaka w kinie! Mimo, iż od premiery filmu z lat 60. minęło sporo czasu, w dalszym ciągu nie brakuje fanów sagi.

To właśnie dlatego Dobrzykowice stały się niezwykle popularną miejscowością. Stoją tam domy Kargula i Pawlaka. Jest również izba i minimuzeum. Niestety nie wszystko pozostało jednak na swoim miejscu.

„Sami swoi”. Będzie kolejny film

Filmu „Sami swoi” nie trzeba nikomu przedstawiać. Losy zwaśnionych rodów Kargulów i Pawlaków do tej pory wywołują uśmiech na naszych twarzach. Sukces filmu z 1967 roku doprowadził do powstania trylogii. 

W roku 1974 premierę miał film „Nie ma mocnych”. Trzy lata później „Kochaj albo rzuć”. Wiernych fanów na pewno ucieszy wiadomość, że Kargul i Pawlak wracają po prawie 50 latach i to na wielki ekran!

Już na początku 2024 roku odbędzie się premiera filmu pt. „Sami swoi. Początek”. Film przybliży nam losy rodzin, zanim zostały przesiedlone z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Cofniemy się aż do dzieciństwa i młodości głównych bohaterów.

Z tej właśnie okazji dziennikarze portalu wp.pl postanowili sprawdzić, jak wyglądają teraz domy Kargula i Pawlaka, w których nagrywano pierwszą część kultowej serii. Niestety w Dobrzykowicach zastali smutny widok.

Dobrzykowice atrakcją turystyczną

Dobrzykowice to niewielka, lecz malownicza miejscowość położona na Dolnym Śląsku. Każdego lata jednak przyciąga masę turystów z całej Polski. Mimo, iż od premiery „Sami swoi” minęło prawie 60 lat, ludzie w dalszym ciągu pamiętają ten film.

Nic dziwnego, „Sami swoi” to jeden z absolutnych hitów polskiej kinematografii. Cytaty jak: 

- Kargul, podejdź no do płota, jako i ja podchodzę", czy też:

- Jakim prawem on po moim niebie lata? - zna każdy Polak.

O ile pamięć o Kargulu i Pawlaku niezmiennie trwa i trwać będzie, tak nie można tego niestety powiedzieć o gospodarstwach, w jakich nagrywano kultowe sceny uwielbianego filmu.

Jak wyglądają domy Kargula i Pawlaka?

Dom Kargula i Pawlaka należą obecnie do prywatnych właścicieli. Przy domu Kargulów jest izba, gdzie można zobaczyć przedmioty użytkowe z czasów po II wojnie światowej. Jest również księga pamiątkowa. Domy Kargula i Pawlaka są systematycznie odnawiane, ale zachowane w starym stylu.

Dom Kargula jest z czerwonej cegły, nietynkowany. Jest charakterystyczny ganek, ławeczka. Niestety nie wszystko zachowało się w tak dobrym stanie. Otóż stodoła, która stała przy domu runęła ze starości. Zostały wyłącznie wielkie drzwi.

Jeśli będziecie w okolicach Wrocławia, zaplanujcie sobie wycieczkę do Dobrzykowic. Domy głównych bohaterów i minimuzeum powinien zobaczyć każdy. 

Zobacz także: