Odwrócona hipoteka
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany
Weronika Dadok - 18 Stycznia 2021

Odwrócona hipoteka, dobra opcja dla emerytów

Umowy związane z otrzymywaniem dożywotniej renty są obecne w polskim prawie od lat. To rozwiązane przeznaczone jest dla osób posiadających swoją nieruchomość. W wielu przypadkach mogą uratować trudną sytuację materialną, warto zatem zapoznać się z tym, jak dokładniej się to przedstawia.

Przedmiotem umowy renty dożywotniej jest najczęściej przekazanie praw do nieruchomości. Seniorzy mają prawo zamieszkiwać w niej, aż do czasu zgonu, otrzymując pieniądze.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ciągu ostatnich 10 lat zawarto w Polsce 80 tysięcy tego typu umów pomiędzy osobami prywatnymi.

Co dokładnie oznacza renta dożywotnia?

Świadczenia pieniężne z tytułu renty dożywotniej wynoszą średnio około 1000 złotych miesięcznie. Ta kwota może się jednak zmieniać, wszystko jest zależne od indywidualnej sytuacji osoby. Kwota może się wahać między 3000 złotych, a 5000 złotych miesięcznie.

To rozwiązanie jest odpowiednie i możliwe dla osób powyżej 65 roku życia, chociaż zdarza się, że korzystają z niej również osoby powyżej 55 roku życia.

Błędy podczas odśnieżania, które niszczą twoją kostkę brukową. Skutki bywają opłakaneBłędy podczas odśnieżania, które niszczą twoją kostkę brukową. Skutki bywają opłakaneCzytaj dalej

Świadczenie jest dostępne dla osób, które są właścicielami nieruchomości i zależy im na poprawie swojej sytuacji materialnej. W zamian za przekazanie prawa własności seniorzy otrzymują pieniądze, które są wypłacane dożywotnio. W równych, na przykład comiesięcznych ratach.

Jeśli dana osoba boryka się z zadłużeniem, lub jest mu niezbędna wypłata jednorazowa, bądź taka, w większej kwocie - również jest to możliwe. Po takim zabiegu emeryt może otrzymywać comiesięczną rentę, która będzie odpowiednio pomniejszona.

Umowa renty dożywotniej

W Polsce owa umowa opiera się o prawo cywilne. Opisana jest w artykułach 903-907 KC, zaś umowa o dożywocie w artykułach 908-916 KC.

Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Profesjonalna umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, senior powinien otrzymać między innymi gwarancję dożywotniej wpłaty comiesięcznego świadczenia, oraz zostać zapewniony, że do momentu śmierci będzie mógł mieszkać w dotychczasowym domu.

Umowę renty dożywotniej można w Polsce zawrzeć z profesjonalną instytucją, ale także z osobą indywidualną.

Źródło: biznes.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News