DomekIOgrodek.pl
Ogród

youtube.com/Paweł Kachnic

Ogród łatwy w pielęgnacji, piękna działka bez wysiłku

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym będziemy mogli się relaksować, obserwując uspokajającą zieleń i kolorowe kwiaty. Taki luksus wymaga jednak poświęceń - duży i efektowny ogród to ogrom pracy. Są jednak sposoby na to, aby ogranic

Posiadanie ogrodu wiąże się z dużym nakładem pracy - w końcu zarówno trawnik, jak i kwiaty i krzewy wymagają uwagi, aby pięknie wzrastać i cieszyć nasze oczy. Istnieją jednak sposoby, aby ułatwić nam pielęgnację i nie spędzać na uprawianiu działki ogromu czasu. 

Odpowiednio dobierz i rozplanuj rośliny

Aby ułatwić sobie pielęgnację, posadź rośliny w grupach - chodzi o te, które wymagają podobnego traktowania lub stanowią jeden gatunek. To sprawi, że wszelkie zabiegi zajmą mniej czasu, a ty nie będziesz musiał chodzić po całej działce i traktować każdej rabaty z osobna. Rozwój problematycznych chwastów ograniczy zastosowanie kory bądź żwiru.

Postarajmy się wybrać rośliny, które nie będą wymagały zbyt dużej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się gatunki, które naturalnie rosną w naszym klimacie i bez problemów poradzą sobie zimą, bez potrzeby ich okrywania.

Przeanalizujmy też warunki panujące w naszym ogrodzie i dobierzmy taką zieleń, która dobrze się do nich dostosuje. 

Istnieje wiele roślin, które w pewnym sensie obsługują się same. Są to między innymi berberysy, irgi, jałowce czy bukszpany. Jeśli chodzi żywopłot, świetnie sprawdzą się krzewuszki.

Zrezygnujmy z kwiatów jednorocznych - wymagają one wyjątkowej uwagi i mnóstwa czasu. Zastąpmy je bylinami, które cieszą oko przez wiele lat i nie potrzebują zaawansowanej pielęgnacji. Zaliczają się do nich funkie, bergenie, jeżówki i bodziszki.

Najważniejsze - ogranicz powierzchnie trawnika

Trawnik jest problematycznym rozwiązaniem - aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy poświęcić ogrom czasu na podlewanie, koszenie i nawożenie. Zamiast niego, lepiej będzie zastosować roślinność zadarniającą - czyli pnącza, krzewinki i krzewy. Błyskawicznie się rozrastają, skutecznie okrywając grunt. Zaliczają się do nich na przykład barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa czy runianka japońska.

Warto pomyśleć też o łące - specjalne mieszanki nasion przeznaczone na kwietne łąki są dostępne w sklepach ogrodniczych. Koszenie ograniczy się wtedy do zaledwie kilku razy w roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ich słabą odporność na deptanie.

Zamiast trawnika dobrze sprawdzi się też nawierzchnia ekologiczna, czyli betonowo-trawiasta. Jej dużym plusem jest to, że przepuszcza wodę do gruntu, dzięki czemu nie ogranicza jego biologicznie czynnej powierzchni.

Źródło: budujemydom.pl

Screen będący zdjęciem tytułowym pochodzi z kanału na Youtube Pawła Kachnica, gdzie możecie zobaczyć więcej ujęć ogrodu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Nowy, zaskakujący trend na rynku nieruchomości. Chodzi o domy jednorodzinne

  • Niezwykle luksusowa willa Beaty Pawlikowskiej

  • Domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Nic prostszego

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >