Ogród łatwy w pielęgnacji, piękna działka bez wysiłku
Posiadanie ogrodu wiąże się z dużym nakładem pracy - w końcu zarówno trawnik, jak i kwiaty i krzewy wymagają uwagi, aby pięknie wzrastać i cieszyć nasze oczy. Istnieją jednak sposoby, aby ułatwić nam pielęgnację i nie spędzać na uprawianiu działki ogromu czasu.
Odpowiednio dobierz i rozplanuj rośliny
Aby ułatwić sobie pielęgnację, posadź rośliny w grupach - chodzi o te, które wymagają podobnego traktowania lub stanowią jeden gatunek. To sprawi, że wszelkie zabiegi zajmą mniej czasu, a ty nie będziesz musiał chodzić po całej działce i traktować każdej rabaty z osobna. Rozwój problematycznych chwastów ograniczy zastosowanie kory bądź żwiru.
Postarajmy się wybrać rośliny, które nie będą wymagały zbyt dużej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się gatunki, które naturalnie rosną w naszym klimacie i bez problemów poradzą sobie zimą, bez potrzeby ich okrywania.
Przeanalizujmy też warunki panujące w naszym ogrodzie i dobierzmy taką zieleń, która dobrze się do nich dostosuje.
Istnieje wiele roślin, które w pewnym sensie obsługują się same. Są to między innymi berberysy, irgi, jałowce czy bukszpany. Jeśli chodzi żywopłot, świetnie sprawdzą się krzewuszki.
Zrezygnujmy z kwiatów jednorocznych - wymagają one wyjątkowej uwagi i mnóstwa czasu. Zastąpmy je bylinami, które cieszą oko przez wiele lat i nie potrzebują zaawansowanej pielęgnacji. Zaliczają się do nich funkie, bergenie, jeżówki i bodziszki.
Najważniejsze - ogranicz powierzchnie trawnika
Trawnik jest problematycznym rozwiązaniem - aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy poświęcić ogrom czasu na podlewanie, koszenie i nawożenie. Zamiast niego, lepiej będzie zastosować roślinność zadarniającą - czyli pnącza, krzewinki i krzewy. Błyskawicznie się rozrastają, skutecznie okrywając grunt. Zaliczają się do nich na przykład barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa czy runianka japońska.
Warto pomyśleć też o łące - specjalne mieszanki nasion przeznaczone na kwietne łąki są dostępne w sklepach ogrodniczych. Koszenie ograniczy się wtedy do zaledwie kilku razy w roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ich słabą odporność na deptanie.
Zamiast trawnika dobrze sprawdzi się też nawierzchnia ekologiczna, czyli betonowo-trawiasta. Jej dużym plusem jest to, że przepuszcza wodę do gruntu, dzięki czemu nie ogranicza jego biologicznie czynnej powierzchni.
Źródło: budujemydom.pl
Screen będący zdjęciem tytułowym pochodzi z kanału na Youtube Pawła Kachnica, gdzie możecie zobaczyć więcej ujęć ogrodu.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: