Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnicy profilaktycznie podlewają tym pomidory. Niestraszna im zaraza ziemniaczana
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.06.2023 14:53

Ogrodnicy profilaktycznie podlewają tym pomidory. Niestraszna im zaraza ziemniaczana

Oto sposób na zarazę ziemniaczaną na pomidorach
canva/aexkih, canva/fotokostic

Zaraza ziemniaczana na pomidorach jest groźną chorobą. Atakuje i niszczy nie tylko rośliny, ale przede wszystkim owoce. Zaatakowane pomidory są nie do uratowania. Na szczęście ogrodnicy znają sposoby na ochronę swoich plonów. Zobaczcie, czym opryskać swoje rośliny.

Skąd bierze się zaraza ziemniaczana na pomidorach?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach to wynik ataku organizmu grzybopodobnego z rodziny Phytophthora infestans. Organizm ten atakuje ziemniaki, pomidory i inne warzywa psiankowate. W przypadku pomidora nie atakuje on jedynie rośliny, ale również jej owoce.

Objawy zarażenia są szybko widoczne. Patogen szybko pogarsza plony z wczesnych odmianach ziemniaków, powodując brzydkie brązowe plamy na ich liściach. Podobnie objawy infekcji wyglądają na pomidorach.

Zaraza ziemniaczana na pomidorach dobrze rozprzestrzenia się w czasie deszczu, przy dużej wilgotności powietrza. Czasami po opadach deszczu można zauważyć biały nalot na grzybni patogenu. Rozwój infekcji jest niebezpieczny. W ciągu kilku dni może spowodować obumarcie całej rośliny.

Szerszenie boją się tego jak ognia. Wystarczy postawić przy oknie Zdobią tysiące ogrodów. Niewielu Polaków zna ich mroczny sekret

Przygotuj gnojówkę ze skrzypu polnego

W walce z zarazą pomidorów najważniejsza jest profilaktyka. Nie zaleca się sadzenia pomidorów w bliskim sąsiedztwie ziemniaków. Ponadto, jeśli te sadzone są w tunelach i szklarniach, należy często wietrzyć te miejsca.

Nie należy także przesadzać ich podlewaniem. Wodą podlewaj wyłącznie glebę, a nie liście rośliny. W profilaktyce przeciwko wystąpieniu zarazy ziemniaczanej ogrodnicy stosują gnojówkę ze skrzypu.

500 g świeżego skrzypu zalej 5 l wody i odstaw w zacienione, ciepłe miejsce. Gdy roztwór zakończy fermentację, rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:5. Gnojówka zawiera kwas krzemowy, który zapobiega i zarazie i szkodnikom. Rośliny podlewaj profilaktycznie co 4-5 dni.

Pomidory.png
Canva/Lex20, Getty Images

Możesz także wykonać profilaktyczny oprysk

Drożdże i mleko także pomogą uchronić się przed chorobą pomidorów. Z produktów możesz przygotować profilaktyczny oprysk. 100 gramów drożdży połącz 10 litrami wody. Ogrodnicy do mieszanki często dolewają dodatkowo pół litra mleka. 

Tak przygotowanym preparatem należy wykonywać oprysk co około 7 dni. Jak widzicie, odpowiednia profilaktyka może przeciwdziałać atakom zarazy ziemniaczanej. Stosując się na powyższych zaleceń, macie pewność, że Wasze pomidory są bezpieczne.