DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Ogrodnik wyjawił najlepszy sposób na zgniłego storczyka. Odżyje w chwilę
canva/kulbabka, Getty Images

Ogrodnik wyjawił najlepszy sposób na zgniłego storczyka. Odżyje w chwilę

24 stycznia 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Storczyki bardzo często zdobią nasze pomieszczenia, jednak wbrew pozorom, potrzebują od nas odpowiedniej ilości uwagi i ostrożności. Okazuje się, że nawet jeśli zgniją mu korzenie, to nie jest całkowita katastrofa i roślinę można odratować. Wystarczy posłuchać się poniższych porad ogrodnika.

Gnijące korzenie u storczyków są dość popularnym problemem, dlatego istnieje wiele sposobów, aby sobie z nim poradzić. Dzisiaj zdradzimy Wam prawdopodobnie najlepszy z nich, który daje doskonałe rezultaty.

Dlaczego storczyk gnije?

Storczyki są wymagającymi roślinami, choć mogłoby się wydawać inaczej przez ich popularność. Ich posiadacz powinien mieć dużą ilość wiedzy na temat ich naturalnych siedlisk, wtedy z łatwością unika się najpowszechniejszych dolegliwości.

Grażyna Siemińska, specjalistka od storczyków na portalu muratordom.pl, wypowiedziała się na temat gnijących korzeni trzyletniego storczyka, który po dwóch latach zaczął podupadać na zdrowiu. Jej diagnoza była szybka i prosta - zbyt częste i za mocne podlewanie, a także brak wymiany podłoża.

Jak uratować zgniłego storczyka?

Siemińska radzi, aby po wyjęciu chorego storczyka z podłoża odciąć wszystkie zgniłe korzenie, a każde cięcie posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Węgiel przyspieszy zasklepianie ran, a także ochroni je przed infekcjami.

- Trzeba go posadzić do świeżego podłoża, ale tak aby co najwyżej jeden zdrowy korzeń umieścić w doniczce, a drugi pozostawić na powierzchni. Proszę użyć możliwie malutkiej doniczki, bo w za dużej podłoże będzie bardzo długo wysychać - tłumaczy Siemińska na portalu muratordom.pl.

Storczyk
Canva.com

Jak dbać o storczyka po przesadzeniu?

Po przesadzeniu rośliny do nowego podłoża nie wolno go podlewać - to właśnie nadmiar wilgoci odpowiada za jego szybkie psucie. Dlatego trzeba jedynie zraszać wystający na powierzchni korzeń.

Podlewać będzie można dopiero wtedy, gdy roślina wypuści nowe korzenie. Od tego momentu można sobie pozwolić na delikatne podlewanie, jednak nie wolno przesadzić - ryzykuje się bowiem ponowne gnicie. Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail adam.moskal@iberion.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy