Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Oto, co trzeba zrobić z pomidorami w czerwcu. Zbiory będą większe
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.06.2024 08:16

Oto, co trzeba zrobić z pomidorami w czerwcu. Zbiory będą większe

Pomidory
Fot. infouprawa/YouTube

Czerwiec to szczególnie trudny miesiąc w uprawie pomidorów. To właśnie w tym momencie musimy zadbać nie tylko o to, aby uchronić nasze uprawy przed suchą zgnilizną wierzchołkową, ale również o zapewnienie sobie możliwie najlepszego plonu.

Jeśli sądziliście, że najtrudniejszy okres pielęgnacyjny jest już za Wami, byliście w błędzie. Koniecznie zobaczcie, co jeszcze musicie zrobić, aby cieszyć się wspaniałymi plonami.

Jak zadbać o pomidory w czerwcu?

Ogrodnicy zalecają, aby w czerwcu ograniczyć ilość nawozów azotowych. Ich używanie może powodować nadmierny rozrost masy zielonej, co niekorzystnie wpłynie na rozwój owoców.

Ogrodnik z kanału infouprawa zaznacza, że jeśli Wasze pomidory mają już ciemnozielone liście, to najlepszy moment na zaprzestanie wykorzystywania nawozów azotowych. Zamiast nich warto będzie stosować nawóz potasowy i fosforowy, który przyspieszy rozwój pomidorów.

Ogrodnik zaznacza, żeby nie doprowadzać do braku składników odżywczych w glebie. Co prawda przenawożenie może przynieść więcej szkody, niż pożytku, ale całkowity brak nawożenia będzie opłakany w skutkach.

Pomidory 2.jpg
Fot. infouprawa/YouTube

Podlewanie i nawożenie to podstawa

Ogrodnik zaznacza, że przenawożenie azotem podczas dojrzewania owoców może powodować ich pękanie. Zaleca, aby w słoneczne dni zastanowić się nad cieniowaniem pomidorów i ich adekwatnym do potrzeb podlewaniem.

Zauważa, że zwijanie się liści pomidorów wskazywać może na to, że pomidory są przegrzewane, mają za mało substancji odżywczych lub są niedostatecznie nawodnione. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli Waszym pomidorom odetchnąć pełną piersią.

Zrób to w czerwcu, a nie poznasz własnych plonów

Ogrodnik z kanału infouprawa na YouTubie zaznacza, żeby w czerwcu szczególnie zwrócić uwagę na stan naszych pomidorów. Zaznacza, że w czerwcu przez wzgląd na wahanie temperatur i panoszenie się szkodników, czy choroby typu sucha zgnilizna pomidorów, Wasze uprawy mogą ulec całkowitemu zniszczeniu.

Ogrodnik zdradza jeszcze jeden patent, a jest nim ponownie nawożenie. Twierdzi, że w okresie letnim, gdy pomidorki czerwienieją, warto wspomóc ich rozwój potasem, co zagwarantuje piękny czerwony kolor pomidorów bez żółtych przebłysków.

Oczywiście wszelkie opryski, jak i podlewania zaleca się przeprowadzać w momencie, gdy rośliny są chłodne. Z tego względu warto wykonywać te czynności w ogrodzie z rana albo późnym wieczorem.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTubie