DomekIOgrodek.pl
Paciorecznik

Paciorecznik – jak uprawiać i pielęgnować?

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Paciorecznik jest jedną z najbardziej eleganckich roślin uprawianych w naszych ogrodach. Polska nazwa odnosi się do wyglądu nasion, które przypominają paciorki różańca. Można spotkać wiele odmian tej niezwykłej rośliny – każda z nich charakteryzuje się okazałymi kwiatami w ognistych kolorach. Dowiedz się więcej o uprawie tej rośliny i jak ją pielęgnować przez cały rok.


Paciorecznik – cechy charakterystyczne


Paciorecznik to roślina, która charakteryzuje się sztywnymi oraz wysokimi łodygami. Znany jest również pod nazwą kanna. Posiada duże kwiaty skumulowane w długich kłosach. Najczęściej można spotkać kwiaty koloru pomarańczowego, żółtego, różowego, czerwonego, chociaż bywają również odmiany koloru białego. Paciorecznik posiada efektowne liście, które w niektórych odmianach charakteryzują się wielobarwnymi smugami. Odmiany wysokie dochodzą do wysokości ok. 1,5 metra, natomiast odmiany niższe osiągają wysokość 50-60 cm. Kanny kwitną od lipca, aż do pierwszych przymrozków. Pacioreczniki pochodzą z Ameryki Południowej. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenia posiadają wysokie wymagania związane z uprawą.


Jak uprawiać paciorecznik przez cały rok?


Uprawę paciorecznika należy zacząć już w marcu. Pierwszy krok stanowi zakup jędrnego oraz grubego kłącza, które należy posadzić w doniczkach wypełnionych ziemią kompostową zawierającą torf oraz piasek. Posadzone kłącza paciorecznika należy odrobinę podlewać oraz ustawić w miejscu o temperaturze około 15-18 stopni C. Po miesiącu powinny pojawić się zielone pędy, które należy ustawić w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 20 stopni C. W marcu należy podzielić kłącza na mniejsze części. Przed samym posadzeniem większe kłącza również należy podzielić na części. Po obeschnięciu podzielonych kłączy następuje proces sadzenia, najlepiej w dużych donicach, wypełnionych żyzną glebą.

Tak posadzone rośliny należy ustawić w jasnym miejscu o temperaturze 8-10 stopni C oraz regularnie podlewać. Następnie dochodzi do wysiewania nasion. Na początku maja następuje proces hartowania. Rośliny w donicach należy w dzień wynosić na zewnątrz, natomiast na noc wnosić do zamkniętego pomieszczenia. Po wystąpieniu ostatnich przymrozków należy przesadzić roślinę z doniczek do gruntu bądź pozostawić na stałe na zewnątrz. Jeśli chodzi o sadzenie do gruntu, roślinę układa się w użyźnionych kompostem bądź granulowanym obornikiem dołkach. Kłącza kanny należy pokryć warstwą ziemi około 4-5 cm. Latem należy podlewać rośliny 2-3 razy w tygodniu, natomiast rośliny pozostawione w donicach codziennie. Wysokie odmiany pacioreczników wymagają zasilania co dwa tygodnie.

We wrześniu bądź październiku wyciągamy z rabat kanny, następnie wyjmujemy z donic ich organy spichrzowe. Karpy razem z wysokim odcinkiem liści bądź pędów należy odłożyć na kilka dni do obeschnięcia. Następnie odcina się część nadziemną oraz usuwa grudki ziemi. Dobrze oczyszczone cebule, bulwy oraz kłącza należy schować do skrzynek (cienka warstwa) oraz przysypać lekko paskiem bądź trocinami. Skrzynki należy schować w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem oraz przechowywać do wiosny.


Odmiany paciorecznika


Paciorecznik posiada liczne odmiany ze względu na krzyżowanie różnorodnych gatunków tej rośliny. Do najczęściej spotykanych oraz najciekawszych odmian należy:
paciorecznik indyjski – dorasta do wysokości około 2 metrów, to od niego najczęściej pochodzą ogrodowe odmiany,
paciorecznik wodny – dorasta do wysokości około 1,5 metra, charakteryzuje się długimi kwiatostanami przez cały letni okres,
„Cleopatra” – dorasta do wysokości około 1,2 metra, posiada duże kwiaty koloru żółtego, które pokrywają czerwone cętki,
„Lucifer” – dorasta do wysokości około 1 metra, posiada średniej wielkości kwiaty koloru czerwonego z nieregularną, szeroką obwódką koloru żółtego,
„Picasso” – dorasta do wysokości około 1 metra, posiada duże kwiaty o ciemnożółtym kolorze, które pokrywają czerwone cętki,
„Orange Beauty” – dorasta do wysokości około 1,5 metra, posiada duże kwiaty koloru jaskrawopomarańczowego,
„Wyoming” – dorasta do wysokości około 2 metrów, posiada ciemnopomarańczowe kwiaty oraz liście koloru bordowego,
„Pretoria” – dorasta do wysokości 2 metrów, posiada duże kwiatu koloru żółtopomarańczowego oraz zielone liście w żółte paski.


Zastosowanie pacioreczników


Pacioreczniki najczęściej sadzi się w kwietnikach samodzielnie bądź pośród niskich roślin, aby wyróżniały się na tle innych kwiatów. Można je również uprawiać w doniczkach na tarasie lub balkonie. Niektóre odmiany kanny ulokowane są w płytkiej wodzie, ponieważ stosuje się je jako rośliny wodne. Bez względu na miejsce występowania pacioreczników stanowią elegancką ozdobę każdego ogrodu.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >