DomekIOgrodek.pl
Prezydent Andrzej Duda podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu/Wieczorna iluminacja Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

snappygoat.com/autor nieznany (CC0 Domena publiczna)/photojoiner.net/Cezary Piwowarski (CC0 Domena publiczna)

Wnętrza Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Prezydent Polski Andrzej Duda jak każda głowa państwa zamieszkuje Pałac Prezydencki w Warszawie. Jego codzienność prezentuje się więc niezwykle luksusowo - piękne sale, po których codziennie się przechadza, antyki zdobiące większość pomieszczeń i j

Andrzej Duda jest prezydentem Polski od 2015 roku. Wtedy też wprowadził się wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą, do wspaniałego przybytku jakim jest Pałac Prezydencki w Warszawie. Para prezydencka mieszka tam już nieprzerywanie już 6 lat!

Niesamowite wnętrza Pałacu prezydenckiego

Miejsce zamieszkania Andrzeja Dudy niezmiennie budzi podziw i zachwyt. Monumentalny gmach z zewnątrz znany wszystkim choćby z telewizji, skrywa w sobie również piękne wnętrza!

W budynku znajduje się około 11 sal oraz kaplica z cennymi podarunkami od papieży i pamiątkowymi tablicami.

Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego to jedno z najważniejszych pomieszczeń w Pałacu, ponieważ to tutaj przyjmowane się głowy państw i szefowie rządów odwiedzających nasz kraj. W tym pomieszczeniu Andrzej Duda rozmawia również z dziennikarzami.

W jadalni prezydent spożywa uroczyste posiłki w towarzystwie innych ważnych osobistości, figurujących jako jego goście.

Salę Rokoko zajmują z kolei...pierwsze damy! Gdy głowy państw rozmawiają w Sali Białej, ich małżonki przyjmują interesantów związanych z działalnością charytatywną.

W Sali Niebieskiej mają miejsce ważne konferencje, przyjmowane są także delegacje spoza Polski. Na środku ustawiony jest charakterystyczny, długi stół, a na ścianach wiszą cenne obrazy, na przykład "Byk rozjuszony" Francesca Casanovy.

Sala Niebieska. fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0-pl)

Sala Kolumnowa, nazywana także Balową, prezentuje się chyba najbardziej imponująco ze wszystkich! Znajdujący się tam żyrandol zachwyca swoimi 3600 kryształami, w pomieszczeniu znajdują się też dwie galerie podparte przez piękne kolumny korynckie.

Sala Kolumnowa. fot. poczta-polska.pl/mw/Marek i Ewa Wojciechowscy ( CC-BY-SA-3.0)

Legendarny Okrągły Stół znajdujący się w Sali Kolumnowej był świadkiem wielkopomnych wydarzeń. To właśnie przy nim odbywała się konferencja po zamachach, które odbyły się w Nowym Jorku 11 września 2011 roku. Przeprowadzano wtedy rozmowy mające na celu zwalczenie terroryzmu.

Sala Okrągłego Stołu. fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0-pl)

Jesteście ciekawi innych pomieszczeń Pałacu Prezydenckiego? Gmach można bezpłatnie zwiedzać w grupach zorganizowanych po umówieniu rezerwacji. Więcej szczegółów znajduje się na oficjalnej stronie prezydenta RP.

Źródło: prezydent.pl

Podobne artykuły

Agata Kornhauser-Duda

Domy gwiazd

Agata Kornhauser-Duda pokazała swój pokój i choinkę

Czytaj więcej >
Dom Krzysztofa Krawczyka

Domy gwiazd

Krzysztof Krawczyk - dom

Czytaj więcej >
Joanna Koroniewska

Domy gwiazd

Joanna Koroniewska pokazała choinkę

Czytaj więcej >
Kim Kardashian

Domy gwiazd

Kim Kardashian przystroiła dom na Boże Narodzenie

Czytaj więcej >
Katarzyna Cichopek

Domy gwiazd

Katarzyna Cichopek pokazała swoją choinkę

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Domy gwiazd

Kamil Stoch pokazał swój dom

Czytaj więcej >