Palma areka – jak uprawiać ją w mieszkaniu?
Wikimedia Commons/packa(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 9 Kwietnia 2021

Palma areka – jak uprawiać ją w mieszkaniu?

Efektowna palma areka to egzotyka w doniczce, której uprawa nie sprawia dużych problemów. Palma areka prezentuje się bardzo efektownie, dzięki swoim dekoracyjnym liściom i smukłemu pokrojowi – będzie pasować do każdego wnętrza. Sprawdź, jakie ma wymagania uprawowe i pielęgnacyjne.

Palma areka – charakterystyka rośliny

Palma areka jest rośliną należącą do rodziny arekowatych, pochodzącą głównie z południowo-wschodniej Azji. Najpopularniejsze gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne, a w naszym klimacie jako rośliny doniczkowe, to:

  • Palma areka żółtawa (areka złocista, złotowiec) – pochodząca z Madagaskaru. Charakteryzuje się pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi, które na początku są proste, a po jakimś czasie wyginają się łukowato. Areka złocista ma złotawe, widoczne nerwy liściowe.
  • Palma areka katechu (areka żuwna, palma bambusowa, palma betel) – pochodząca z Filipin i Malezji. Małe egzemplarze przypominają palmę kokosową, ich liście są intensywnie zielone. Po upływie około 3 lat na łodygach pojawiają się bliznowate ślady po opadłych liściach.

W warunkach naturalnych palma areka dorasta do kilku metrów wysokości, lecz w doniczce zaledwie do 1,5-2 m.

Palma areka – uprawa i pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu palma areka potrzebuje dużej ilości światła. Nie mogą to być jednak bezpośrednie, mocne promienie słońca, a światło rozproszone. W przypadku okna południowego powieś w nim grubą zasłonę, która będzie chronić arekę przed zbytnią ekspozycją.

Najlepiej, by pomieszczenie miało około 20°C i wysoką wilgotność powietrza, ponieważ suche powietrze mogłoby doprowadzić do obeschnięcia liści. Zimą w ogrzewanych mieszkaniach, suche powietrze jest częstym problemem, dlatego regularnie (co 3 dni) zraszaj liście areki, a doniczkę postaw na podstawce wypełnionej keramzytem.

Palma areka, chociaż przekracza metr wysokości, nie wymaga proporcjonalnie dużej doniczki – jej korzenie są bowiem długie i nieznacznie rozgałęzione. Wystarczy jej taka o średnicy do 30 cm, wyłożona na dole keramzytem lub żwirkiem. Można również posadzić więcej niż jeden egzemplarz w jednej doniczce, by optycznie zagęścić roślinę.

Podłoże pod uprawę palmy areki powinno być luźne i przepuszczalne, np. w postaci ziemi kompostowej połączonej z torfem w równych proporcjach. Może to być również gotowe podłoże dla palm.

Preparaty dla palm, celem nawożenia, stosuj wiosną i latem. Co 3 lata możesz przesadzać palmę w wyższą donicę.

Palma areka – choroby i szkodniki

Wśród częstych objawów sygnalizujących, że palma areka choruje lub stała się celem szkodników, znajduje się obumieranie liści:

  • Żółte lub brązowe plamy na liściach mogą oznaczać, że palma została zaatakowana przez chorobę grzybową. Takie liście natychmiast usuń a roślinę spryskaj preparatem grzybobójczym;
  • Brązowe punkciki w lepkiej substancji to ślady tarczników – szkodników żerujących na liściach. Jeżeli zauważysz tarczniki, usuń je za pomocą szczoteczki do zębów, a liście przemyj wodą ze spirytusem (1 łyżka na 1 litr wody). Możesz również zastosować specjalistyczne pałeczki do umieszczenia w podłożu.
  • Żółte plamki tworzące mozaikę sygnalizują obecność przędziorków. Zaatakowana palma areka żółknie i zasycha. Małe rośliny możesz spróbować oczyścić mechanicznie pod bieżącą wodą, ale w przypadku dużej palmy najskuteczniejszy będzie specjalistyczny preparat w sprayu.
  • Czerniejące końcówki liści mogą być objawem zbyt obfitego podlewania rośliny lub ataku szkodników. Najlepiej w tej sytuacji przesadzić roślinę do świeżego podłoża i nowej doniczki.
  • Końcówki żółte lub brązowe to reakcja palmy na zbyt suche powietrze – zwiększ częstotliwość zraszania. Jeśli żółkną lub brązowieją całe liście, najprawdopodobniej palma jest narażona na zbyt silne promienie słoneczne.
  • Usychanie zewnętrznych liści zazwyczaj nie jest niebezpieczne. Może być objawem naturalnego starzenia się rośliny.

Palma areka jest efektowną rośliną o egzotycznej urodzie. Jeśli będziesz właściwie ją pielęgnować, z pewnością odwdzięczy się obfitym wzrostem i będzie prawdziwą ozdobą domu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News