Palma areka – jak uprawiać ją w mieszkaniu?
Palma areka – charakterystyka rośliny
Palma areka jest rośliną należącą do rodziny arekowatych, pochodzącą głównie z południowo-wschodniej Azji. Najpopularniejsze gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne, a w naszym klimacie jako rośliny doniczkowe, to:
Palma areka żółtawa (areka złocista, złotowiec) – pochodząca z Madagaskaru. Charakteryzuje się pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi, które na początku są proste, a po jakimś czasie wyginają się łukowato. Areka złocista ma złotawe, widoczne nerwy liściowe.
Palma areka katechu (areka żuwna, palma bambusowa, palma betel) – pochodząca z Filipin i Malezji. Małe egzemplarze przypominają palmę kokosową, ich liście są intensywnie zielone. Po upływie około 3 lat na łodygach pojawiają się bliznowate ślady po opadłych liściach.
W warunkach naturalnych palma areka dorasta do kilku metrów wysokości, lecz w doniczce zaledwie do 1,5-2 m.
Palma areka – uprawa i pielęgnacja
Do prawidłowego wzrostu palma areka potrzebuje dużej ilości światła. Nie mogą to być jednak bezpośrednie, mocne promienie słońca, a światło rozproszone. W przypadku okna południowego powieś w nim grubą zasłonę, która będzie chronić arekę przed zbytnią ekspozycją.
Najlepiej, by pomieszczenie miało około 20°C i wysoką wilgotność powietrza, ponieważ suche powietrze mogłoby doprowadzić do obeschnięcia liści. Zimą w ogrzewanych mieszkaniach, suche powietrze jest częstym problemem, dlatego regularnie (co 3 dni) zraszaj liście areki, a doniczkę postaw na podstawce wypełnionej keramzytem.
Palma areka, chociaż przekracza metr wysokości, nie wymaga proporcjonalnie dużej doniczki – jej korzenie są bowiem długie i nieznacznie rozgałęzione. Wystarczy jej taka o średnicy do 30 cm, wyłożona na dole keramzytem lub żwirkiem. Można również posadzić więcej niż jeden egzemplarz w jednej doniczce, by optycznie zagęścić roślinę.
Podłoże pod uprawę palmy areki powinno być luźne i przepuszczalne, np. w postaci ziemi kompostowej połączonej z torfem w równych proporcjach. Może to być również gotowe podłoże dla palm.
Preparaty dla palm, celem nawożenia, stosuj wiosną i latem. Co 3 lata możesz przesadzać palmę w wyższą donicę.
Palma areka – choroby i szkodniki
Wśród częstych objawów sygnalizujących, że palma areka choruje lub stała się celem szkodników, znajduje się obumieranie liści:
Żółte lub brązowe plamy na liściach mogą oznaczać, że palma została zaatakowana przez chorobę grzybową. Takie liście natychmiast usuń a roślinę spryskaj preparatem grzybobójczym;
Brązowe punkciki w lepkiej substancji to ślady tarczników – szkodników żerujących na liściach. Jeżeli zauważysz tarczniki, usuń je za pomocą szczoteczki do zębów, a liście przemyj wodą ze spirytusem (1 łyżka na 1 litr wody). Możesz również zastosować specjalistyczne pałeczki do umieszczenia w podłożu.
Żółte plamki tworzące mozaikę sygnalizują obecność przędziorków. Zaatakowana palma areka żółknie i zasycha. Małe rośliny możesz spróbować oczyścić mechanicznie pod bieżącą wodą, ale w przypadku dużej palmy najskuteczniejszy będzie specjalistyczny preparat w sprayu.
Czerniejące końcówki liści mogą być objawem zbyt obfitego podlewania rośliny lub ataku szkodników. Najlepiej w tej sytuacji przesadzić roślinę do świeżego podłoża i nowej doniczki.
Końcówki żółte lub brązowe to reakcja palmy na zbyt suche powietrze – zwiększ częstotliwość zraszania. Jeśli żółkną lub brązowieją całe liście, najprawdopodobniej palma jest narażona na zbyt silne promienie słoneczne.
Usychanie zewnętrznych liści zazwyczaj nie jest niebezpieczne. Może być objawem naturalnego starzenia się rośliny.
Palma areka jest efektowną rośliną o egzotycznej urodzie. Jeśli będziesz właściwie ją pielęgnować, z pewnością odwdzięczy się obfitym wzrostem i będzie prawdziwą ozdobą domu.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: