DomekIOgrodek.pl
pietruszka

pixabay.com/maxmann(CC0 Domena publiczna)

Pasternak i pietruszka – czym się różnią?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Dla większości ludzi te dwa warzywa są niemal identyczne. W sklepie często jedno sprzedawane jest jako drugie. Pasternak i pietruszka – czym się różnią, jak je rozpoznać i dlaczego jest to takie trudne?

Wszyscy doskonale znamy pietruszkę. To korzeniowe, selerowate warzywo od lat dodawane do tradycyjnego rosołu jest niemal składnikiem obowiązkowym w domowej kuchni. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami zamiast niej zjadaliśmy pasternak? Wszystko dlatego, że w sklepach często jest sprzedawany jako pietruszka, choć nią nie jest. Dzieje się tak dlatego, że czasami sprzedawcy wykorzystują różnicę w cenie. Pasternak jest tańszy, a sprzedawany jest jako droższa pietruszka.

Pietruszka – cenne warzywo

undefinedPietruszki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednak warto zauważyć kilka cech charakterystycznych, które ją wyróżniają. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście, czyli natka. Długi, zwężający się korzeń ma kremową, niemal białą barwę. Natomiast liście są ciemnozielone, pierzaste. Oba elementy warzywa mają niezwykle intensywny aromat. Korzeń doskonale sprawdza się w przeróżnych daniach, przede wszystkim doskonale aromatyzuje zupy.

Nadaje także charakterystycznego smaku sałatkom, czy purée. Natka pietruszki to bogactwo witaminy C oraz kwasu foliowego, dlatego wykorzystywana jest często to zdrowych koktajli owocowo-warzywnych, sałatek. Zasuszone i pokruszone liście, podobnie jak inne zioła, stosuje się jako bogatą w smaku przyprawę. Świeża natka ma jednak więcej smaku i jest bardziej intensywna.

Pasternak – czym się charakteryzuje?

Mimo że pasternak jest zdecydowanie mniej popularny niż pietruszka, często jest sprzedawany pod jej nazwą. Wynika to często z nieświadomości. Należy do tej samej rodziny roślin. Jednak warto wiedzieć, że nie jest identyczny. Był warzywem bardziej popularnym w dawnych czasach. Jedli go ludzie i zwierzęta gospodarskie. Później zapomniano o nim na wiele lat. Obecnie jest często mylony i błędnie stosowany w kuchni jako pietruszka.

Podobnie jak ona ma dużo składników odżywczych, w tym spore ilości błonnika. Ma duże i podłużne korzenie barwy kremowo-żółtawej. Jest bardziej zaokrąglony w górnej części. Jego górna część, z której wyrastają liście, jest lekko wklęsła i ma ciemną otoczkę. Zapach tego warzywa jest łagodniejszy niż w przypadku pietruszki, a smak jest o wiele słodszy i bardziej przypomina marchewkę. Ze względu na swoją słodycz pasternak jest czasami wykorzystywany do deserów. W sklepach nie spotkamy go z natką, ponieważ liści nie wykorzystuje się do jedzenia.

undefinedPasternak i pietruszka – czym się różnią?

Najłatwiej odróżnić te dwa warzywa w ogrodzie. Pasternak ma o wiele większe liście, dorasta też do większych rozmiarów niż pietruszka. Podstawową cechą, która je odróżnia, są właśnie liście. W pasternaku można zaobserwować, że są one okazalsze, szerokie, a na brzegach mają ząbki. Liście te są też twardsze niż u pietruszki. Ta natomiast ma delikatniej zbudowaną natkę, bardziej pierzastą, o drobniejszych listkach. Zapach jest również ostrzejszy.

W sklepach natomiast nie sprzedaje się pasternaku z liśćmi. Pasternak i pietruszka – czym się różnią? Na co zwrócić uwagę? Na budowę samego korzenia. Warto przy następnych zakupach przyjrzeć się uważniej, czy to, co kupujemy, rzeczywiście jest pietruszką.

Jej korzeń jest bardziej smukły i bardzo zwęża się ku dołowi. Korzeń pasternaku będzie mniej spiczasty. Ale przede wszystkim przyjrzeć należy się górnej części. Jeśli jest zaokrąglona ze wklęsłą, ciemną obwódką – jest to pasternak. Płaski i bardziej kanciaty kształt należy do pietruszki.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >