Pelargonia marnieje i gubi liście? Tylko tak ją uratujesz
Pelargonie bez wątpienia należą do najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce. Przepięknie kwitną i wyraziście pachną, zdobiąc balkony, tarasy i parapety.
Ogromną zaletą pelargonii i powodem ich nieprzemijającej popularności jest łatwość ich uprawy. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której roślina zaczyna marnieć, ale kiedy już do tego dojdzie, trzeba wiedzieć, co robić.
Jak pielęgnować pelargonie?
Pelargonie występują w wielu różnych odmianach, które zachwycają feerią barw od różu, przez krwistą czerwień, aż po głęboki fiolet. Aby takim widokiem cieszyć się na co dzień, nie potrzeba wiele.
Ze względu na swoje afrykańskie pochodzenie, pelargonie nie przepadają za zbyt wilgotnym podłożem, bardzo lubią natomiast słońce, ciepło i żyzną glebę, wymagają więc regularnego nawożenia. Wystarczy tak niewiele, by pelargonia zdrowo rosła.
Jeśli jednak nie spełnimy powyższych warunków, pelargonia może zacząć marnieć, o czym powie nam kondycja jej liści, które z czasem zaczną blednąć, żółknąć i opadać. Co robić w takiej sytuacji i jak uratować pelargonię?
Małe zmiany, wielkie korzyści
Dzięki temu, że pelargonia jest dość łatwa w uprawie, wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, by przywrócić jej dawną świetność. Co zrobić, gdy roślina marnieje w oczach, a kwiaty nie chcą rosnąć?
Po pierwsze - choć może być to dość zaskakujące - warto nieco ograniczyć podlewanie. Nadmierna wilgoć prowadzi do gnicia korzeni pelargonii, dlatego trzeba zadbać o dobry drenaż w doniczce, który zapobiegnie zastojowi wody.
Pelargonia potrzebuje słońca
Po drugie, koniecznie wybierzmy dla pelargonii słoneczne stanowisko. Niedostatek światła ogranicza wzrost rośliny, dlatego znajdźmy miejsce dla pelargonii np. na południowym parapecie lub na balkonie. Ale uwaga! Roślina źle znosi niskie temperatury, dlatego nie można jej wystawiać na dwór przed ustaniem przymrozków.
Warto również regularnie dostarczać pelargoniom nawóz obfitujący w składniki odżywcze. Szczególnie potrzebne tej roślinie są potas i fosfor, które wspomagają kwitnienie. Dbając o to minimum zabiegów pielęgnacyjnych, pelargonia będzie zachwycać dorodnymi kwiatami i zdrowymi liśćmi.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału W Moim Ogrodzie na YouTube.
Zobacz także:
- Nietypowe odmiany mięty. Pachną czekoladą i ananasem
- Skuteczne sposoby na meszki w ogrodzie. Będą trzymać się z daleka
- Prognoza pogody na Boże Ciało. W długi weekend nici z grillowania?