Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przyczyny obumierania koperku. Tak go uratujesz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.05.2024 07:56

Przyczyny obumierania koperku. Tak go uratujesz

Koper
Fot. Canva/Olga Yakovleva, Getty Images

Koper ogrodowy to zioło, które wielu z nas uprawia w swoim ogrodzie. Aromat świeżych ziół jest nie do podrobienia w stosunku do sklepowych, suszonych odpowiedników.

Niestety, czasem nasz koper w ogrodzie obumiera. Jeśli również macie z tym problem, nie wszystko jeszcze stracone. Możecie go uratować, stosując pewien domowy patent.

Dlaczego koper nie chce rosnąć?

Główną przyczyną zahamowania wzrostu kopru jest atak szkodników. Najczęściej zioło to atakowane jest przez mszyce wierzbowo-marchwiowe. Ich żerowanie zobaczymy gołym okiem. Nasz koper przestanie rosnąć i zacznie żółknąć.

Wspomniane insekty mogą ponadto doprowadzić do zwijania się kopru. Proces ten fachowo nazywamy kędzierzawieniem. Powinno to zwrócić naszą szczególną uwagę.

W kolejnych stadiach zainfekowania kopru ten nie tylko żółknie, ale jego kolor przybiera brązowy odcień, a roślina zaczyna obumierać. Dlatego tak istotne jest regularne obserwowanie kopru.

Koper 2.jpg
Fot. Canva/Martina Unbehauen, Getty Images

Inne przyczyny obumierania kopru

Jeśli jednak przyczyną obumierania kopru nie jest atak mszyc, możemy być pewni, że popełniliśmy istotny błąd w pielęgnacji rośliny. Wystarczy, że koper rośnie na zbyt kwaśnej glebie albo w mało nasłonecznionym miejscu, by rozwijał się w sposób niepoprawny.

Pamiętajcie, że koper powinien rosnąć w glebie o pH 5,5 lub zbliżonej do odczynu obojętnego. Jeśli popełniliście błąd przy jego wysiewie, koniecznie zastosujcie środki powodujące zmianę odczynu gleby na bardziej zasadowy.

Jak uratować obumierający koper?

Wiecie już, że jeśli koper obumiera z powodu niepoprawnej pielęgnacji, należy zmienić odczyn gleby na bardziej zasadowy. Jeśli jednak wynika on z ataku mszyc, również możecie go uratować.

Receptą na ataki mszyc jest zastosowanie oprysku na bazie cebuli lub czosnku. Możecie również wykorzystać ocet w ogrodzie, aby doraźnie zwalczyć insekty.

Wystarczy 200 g czosnku, 1 litr octu, albo 80 g cebuli zalać 10 litrami wody i odstawić całość na 24 godziny. Po tym czasie nierozcieńczonym preparatem należy obficie spryskać zainfekowane rośliny. Gwarantujemy, że dzięki temu uratujecie koper, który wielu domorosłych ogrodników dawno spisałoby na straty.

Koper 3.jpg
Fot. Canva/DegImages

ZOBACZ TAKŻE: