Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Pierzesz ubrania w ten sposób? To właśnie dlatego masz wysokie rachunki za prąd
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.09.2023 10:49

Pierzesz ubrania w ten sposób? To właśnie dlatego masz wysokie rachunki za prąd

Jak prać, żeby zaoszczędzić?
Shutter/Odua Images

W jaki sposób najczęściej robisz pranie? Obecne pralki mają tak wiele programów do wyboru, że gdybyśmy chcieli się zagłębiać w każdy z nich, musielibyśmy dokładnie przestudiować instrukcję obsługi.

Wielu z nas wybiera programy do prania niemalże automatycznie. Pierzemy zwykle na 1, góra 2 programach, zamiast wykorzystywać potencjał naszego urządzenia, Popełniamy przy tym błąd. W tym artykule przedstawimy Wam, jak prać, żeby zaoszczędzić.

Czy można zaoszczędzić podczas prania?

Dlaczego umiejętne wykorzystywanie programów, które oferuje Twoja pralka, jest takie ważne? Nie chodzi tutaj jedynie o idealne dopasowanie programu, do tkanin, które będziemy prać. Jak się okazuje, niektóre programy pozwalają nam nieco zaoszczędzić.

Jak prać, żeby zaoszczędzić? Przykładowo istnieje ogromna różnica między tym, czy pierzemy pranie w 40 stopniach Celsjusza, czy też w temperaturze o 10 stopni Celsjusza niższej. Paradoksalnie dla naszych ubrań różnica ta jest niemalże nieistotna.

Dlaczego umiejętne dobieranie programów w pralce jest tak ważne? Spieszymy z wyjaśnieniem. Będziecie w szoku, że nawet na praniu można zaoszczędzić.

Jak prać, żeby zaoszczędzić w domu.jpg
Canva/LumenSt, Getty Images

Jak prać, żeby zaoszczędzić? Wybierz odpowiedni program

Wspomniana temperatura prania odgrywa ogromną rolę w rozważaniach, jak prać, żeby zaoszczędzić. Pewnie zdajecie sobie sprawę, że pralka wykorzystuje do prania wodę z sieci, którą podgrzewa do pożądanej temperatury.

Tutaj rozbijamy się o prawa fizyki. Okazuje się, że podgrzanie wody do temperatury 40 stopni Celsjusza zużyje niemalże dwukrotnie więcej energii, niż podgrzanie jej do temperatury 30 stopni Celsjusza.

Chociaż dla naszych ubrań różnica 10 stopni Celsjusza nie zrobi większej różnicy, a stosowana przez nas chemia zadziała nawet w niższej temperaturze, my z pewnością odczujemy tę drobną zmianę, przy kolejnych opłatach za prąd.

Stosując odpowiednią chemię zaoszczędzisz jeszcze więcej

Istnieje jeszcze więcej sposobów na to, jak prać, żeby zaoszczędzić. Niektóre środki piorące działają skutecznie już w 20 stopniach Celsjusza. Nowoczesne pralki oraz wysokojakościowa chemia pozwala na pranie w coraz to niższej temperaturze, zbliżającej się do wspomnianych 20 stopni Celsjusza.

O jakich oszczędnościach mówimy? Okazuje się, że znaczących. Piorąc pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza, zużywamy 0,5 kWh, podczas gdy obniżając ją o 10 stopni Celsjusza, zużywamy niespełna 0,3 kWh.

Czy zatem warto przestawić swoją pralkę na pranie w niższych temperaturach? Zdecydowanie tak. Dzięki temu dbacie nie tylko o swoje rachunki, ale również o środowisko. Gorąco polecamy spróbować.

Jak prać, żeby zaoszczędzić na nim.jpg
Canva/pixelshot