DomekIOgrodek.pl
pleśń śniegowa

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/mikepreble11

Pleśń śniegowa atakuje trawnik po zimie

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Pleśń śniegowa to przypadłość, która pojawia się najczęściej wraz z końcem zimy. Jest to choroba trawnika, która objawia się białym, lub różowym nalotem na trawie. Niestety niezwalczana prowadzi do obumierania traw. W tym artykule po

Każdy posiadacz ogrodu chce, aby jego trawnik był najpiękniejszy, jak to tylko możliwe, soczyście zielony oraz bujny. To jednak nie jest takie proste, ponieważ może on ulegać wielu chorobom. Między innymi właśnie śniegowej pleśni. Nieodpowiednia pielęgnacja może przynieść opłakane skutki.

Czym jest pleśń śniegowa?

Pleśń śniegowa wywołana jest przez grzyb. Przedstawiciele tego patogenu uwielbiają wilgoć i ciepło. Również i w przypadku tego konkretnego nie jest inaczej. 

Gdy atakuje nasz trawnik, pojawia się na nim biały nalot, pokrywający źdźbła. W późniejszym etapie staje się on lekko brunatny, w tym wypadku mamy do czynienia z zarodnikami grzyba. Choroba szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo trudna do opanowania

Pleśń śniegowa intensyfikuje się szczególnie w okresie wiosennym. Zwykle po zimie z dużymi opadami śniegu, który okrył nasz trawnik.

Wtedy temperatura pod śniegiem wzrasta i powstają idealne warunki do rozwoju tego patogenu. Grzyb powoduje zamieranie trawy, w skrajnych przypadkach nawet może ją całkowicie wyniszczyć

Wszystkie te procesy dzieją się pod pokrywą śnieżną, więc niestety nie możemy ich dojrzeć i szybko zareagować. Dopiero gdy śnieg stopnieje, zobaczymy, że nasz trawnik wciąż ma białą powłokę. 

Jak zwalczać pleśń śniegową

Jesienią należy zastosować tak zwany nawóz dla trawników o obniżonej ilości azotu i ze zwiększoną dawka fosforu i potasu. Należy unikać nawozów z dużą zawartością azotu. Trzeba zgrabić liście, oraz skosić trawnik.

W czasie zimy, gdy śnieg zagości już w naszym ogrodzie, nie należy chodzić po trawniku. Można w ten sposób połamać zamarznięte źdźbła trawy, takie zniszczenia są idealnym zaproszeniem dla grzybów pleśniowych. 

Wiosną zaś jest dość krytycznym momentem, bo zwykle właśnie wtedy dowiadujemy się o tym, że nasz trawnik uległ szkodliwemu grzybowi. Jeśli już tak się stało, należy dokładnie zgrabić cały trawnik. W miejscach, gdzie infekcja jest wyjątkowo duża, należy usunąć całą zakażoną połać trawnika, usuwając ziemię spod trawnika na głębokość około 4 - 6 centymetrów. 

W miejsca po wykopaniu trawnika należy nawieźć nową ziemię i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych. Po tej procedurze należy spryskać nasz trawnik preparatem na choroby grzybowe

Źródło: poradnikogridniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Tragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego

  • Hit internetu, nie uwierzycie, czego mężczyzna użył do odśnieżenia przydomowego podjazdu

  • Trudno uwierzyć, co najlepiej czyści blachy z piekarnika

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >