pleśń śniegowa
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/mikepreble11
Weronika Dadok - 20 Stycznia 2021

Pleśń śniegowa atakuje trawnik po zimie

Pleśń śniegowa to przypadłość, która pojawia się najczęściej wraz z końcem zimy. Jest to choroba trawnika, która objawia się białym, lub różowym nalotem na trawie. Niestety niezwalczana prowadzi do obumierania traw. W tym artykule podpowiemy jak sobie z nią poradzić.

Każdy posiadacz ogrodu chce, aby jego trawnik był najpiękniejszy, jak to tylko możliwe, soczyście zielony oraz bujny. To jednak nie jest takie proste, ponieważ może on ulegać wielu chorobom. Między innymi właśnie śniegowej pleśni. Nieodpowiednia pielęgnacja może przynieść opłakane skutki.

Czym jest pleśń śniegowa?

Pleśń śniegowa wywołana jest przez grzyb. Przedstawiciele tego patogenu uwielbiają wilgoć i ciepło. Również i w przypadku tego konkretnego nie jest inaczej.

Gdy atakuje nasz trawnik, pojawia się na nim biały nalot, pokrywający źdźbła. W późniejszym etapie staje się on lekko brunatny, w tym wypadku mamy do czynienia z zarodnikami grzyba. Choroba szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo trudna do opanowania.

Pleśń śniegowa intensyfikuje się szczególnie w okresie wiosennym. Zwykle po zimie z dużymi opadami śniegu, który okrył nasz trawnik.

Zauważyli, że w mieszkaniu jest coś nie tak. Gdy zdjęli lustro, odkryli mroczny sekretZauważyli, że w mieszkaniu jest coś nie tak. Gdy zdjęli lustro, odkryli mroczny sekretCzytaj dalej

Wtedy temperatura pod śniegiem wzrasta i powstają idealne warunki do rozwoju tego patogenu. Grzyb powoduje zamieranie trawy, w skrajnych przypadkach nawet może ją całkowicie wyniszczyć.

Wszystkie te procesy dzieją się pod pokrywą śnieżną, więc niestety nie możemy ich dojrzeć i szybko zareagować. Dopiero gdy śnieg stopnieje, zobaczymy, że nasz trawnik wciąż ma białą powłokę.

Jak zwalczać pleśń śniegową

Jesienią należy zastosować tak zwany nawóz dla trawników o obniżonej ilości azotu i ze zwiększoną dawka fosforu i potasu. Należy unikać nawozów z dużą zawartością azotu. Trzeba zgrabić liście, oraz skosić trawnik.

W czasie zimy, gdy śnieg zagości już w naszym ogrodzie, nie należy chodzić po trawniku. Można w ten sposób połamać zamarznięte źdźbła trawy, takie zniszczenia są idealnym zaproszeniem dla grzybów pleśniowych.

Wiosną zaś jest dość krytycznym momentem, bo zwykle właśnie wtedy dowiadujemy się o tym, że nasz trawnik uległ szkodliwemu grzybowi. Jeśli już tak się stało, należy dokładnie zgrabić cały trawnik. W miejscach, gdzie infekcja jest wyjątkowo duża, należy usunąć całą zakażoną połać trawnika, usuwając ziemię spod trawnika na głębokość około 4 - 6 centymetrów.

W miejsca po wykopaniu trawnika należy nawieźć nową ziemię i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych. Po tej procedurze należy spryskać nasz trawnik preparatem na choroby grzybowe.

Źródło: poradnikogridniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News