Pleśń śniegowa atakuje trawnik po zimie
Każdy posiadacz ogrodu chce, aby jego trawnik był najpiękniejszy, jak to tylko możliwe, soczyście zielony oraz bujny . To jednak nie jest takie proste, ponieważ może on ulegać wielu chorobom . Między innymi właśnie śniegowej pleśni . Nieodpowiednia pielęgnacja może przynieść opłakane skutki.
Czym jest pleśń śniegowa?
Pleśń śniegowa wywołana jest przez grzyb . Przedstawiciele tego patogenu uwielbiają wilgoć i ciepło . Również i w przypadku tego konkretnego nie jest inaczej.
Gdy atakuje nasz trawnik, pojawia się na nim biały nalot, pokrywający źdźbła . W późniejszym etapie staje się on lekko brunatny, w tym wypadku mamy do czynienia z zarodnikami grzyba . Choroba szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo trudna do opanowania .
Pleśń śniegowa intensyfikuje się szczególnie w okresie wiosennym . Zwykle po zimie z dużymi opadami śniegu, który okrył nasz trawnik.
Wtedy temperatura pod śniegiem wzrasta i powstają idealne warunki do rozwoju tego patogenu. Grzyb powoduje zamieranie trawy, w skrajnych przypadkach nawet może ją całkowicie wyniszczyć .
Wszystkie te procesy dzieją się pod pokrywą śnieżną, więc niestety nie możemy ich dojrzeć i szybko zareagować . Dopiero gdy śnieg stopnieje, zobaczymy, że nasz trawnik wciąż ma białą powłokę.
Jak zwalczać pleśń śniegową
Jesienią należy zastosować tak zwany nawóz dla trawników o obniżonej ilości azotu i ze zwiększoną dawka fosforu i potasu . Należy unikać nawozów z dużą zawartością azotu. Trzeba zgrabić liście, oraz skosić trawnik.
W czasie zimy, gdy śnieg zagości już w naszym ogrodzie, nie należy chodzić po trawniku . Można w ten sposób połamać zamarznięte źdźbła trawy, takie zniszczenia są idealnym zaproszeniem dla grzybów pleśniowych.
Wiosną zaś jest dość krytycznym momentem , bo zwykle właśnie wtedy dowiadujemy się o tym, że nasz trawnik uległ szkodliwemu grzybowi. Jeśli już tak się stało, należy dokładnie zgrabić cały trawnik . W miejscach, gdzie infekcja jest wyjątkowo duża, należy usunąć całą zakażoną połać trawnika, usuwając ziemię spod trawnika na głębokość około 4 - 6 centymetrów.
W miejsca po wykopaniu trawnika należy nawieźć nową ziemię i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych . Po tej procedurze należy spryskać nasz trawnik preparatem na choroby grzybowe .
Źródło: poradnikogridniczy.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
-
Tragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego
-
Hit internetu, nie uwierzycie, czego mężczyzna użył do odśnieżenia przydomowego podjazdu