DomekIOgrodek.pl
Pluskwy w mieszkaniu. Jak pozbyć się uciążliwego szkodnika?

pixabay.com

Pluskwy w mieszkaniu. Jak pozbyć się uciążliwego szkodnika?

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pluskwy potrafią uprzykrzyć życie. Atakują nocą w łóżku. Żywią się naszą krwią. Ich ugryzienia wywołują reakcję alergiczną. Często trudno je zlokalizować, ponieważ dobrze się ukrywają. W mieszkaniach rozmnażają się bardzo szybko, dlatego mogą opano

Od kilkunastu lat pluskwy przeżywają prawdziwy renesans. Kilkadziesiąt lat temu były wytępione, jednak znów powróciły.

Pluskwa domowa swoje gniazda ma wszędzie tam, gdzie najczęściej przebywa człowiek. Spotkać ją można w mieszkaniach, hotelach, transporcie publicznym. Lubi gromadzić się tam, gdzie przebywają duże skupiska ludzi. Wbrew pozorom pluskwa nie przenosi chorób, ponieważ podczas życia ma tylko jednego żywiciela. Jej ugryzienia jednak bywają dotkliwe.

Charakterystyka pluskwy

Pluskwa domowa to uciążliwy owad. Ma około 4-6 milimetrów długości i około 3 milimetry szerokości. Jest owalnej budowy. Grzbiet ma nieco spłaszczony. Jej kolor jest od brązowego po czerwonobrunatny. Narządy gębowe są typu kłująco-ssącego. Żywi się krwią ssaków. Najczęściej ludzką, ponieważ atak jest łatwiejszy. Jednak ugryzień mogą doświadczyć także zwierzęta domowe. 

Jej odnóża mają małe haczyki. Insekt ten jest doskonale wyposażony do chodzenia po nierównych powierzchniach i wspinania się np. po ścianach. Wygląd jej odwłoku zależy od tego, czy jest najedzona, czy też nie. Pomarszczony i brązowy oznacza pluskwę szukającą pożywienia, natomiast kiedy jest purpurowy i rozdęty – świadczy to o tym, że najadła się i napompowała krwią.

W uchwyceniu ofiary pomagają jej wrażliwe czułki, którymi wykrywa wabiące ją ciepło i zapach ludzi i zwierząt. Pluskwa nie ma skrzydeł, nie lata, ani nie umie skakać. Jest natomiast odporna na brak pożywienia przez długi czas. Larwa potrafi wytrzymać od 80 do 140 dni bez pokarmu. Natomiast dorosły owad ma umiejętność wprowadzenia ciała w stan hibernacji, który może trwać nawet 550 dni w przypadku, kiedy przez trzy miesiące nie znajduje żywiciela. W sprzyjających warunkach i chłodnej temperaturze insekt ogranicza maksymalnie swoje funkcje życiowe.

Kolejną uciążliwością dla ludzi jest rozmnażanie pluskiew. Samice składają od 2 do 10 jaj dziennie. W całym cyklu jest ich od 200 do 500. Wylęgają się w tydzień. Aby z jaja powstał dorosły osobnik, potrzeba minimum 5 tygodni, a maksymalnie 4 miesiące.

Gdzie chowają się pluskwy?

Problem z tymi insektami występuje najczęściej w blokowiskach. Do eskalacji dochodzi w skupiskach o dużym zaludnieniu. Owady potrafią przenosić się z jednego mieszkania do drugiego, przemieszczając się np. przez szyby wentylacyjne. Kryjówki pluskiew to głównie meble tapicerowane, takie jak łóżka, kanapy. Zawsze w pobliżu żywiciela, czyli człowieka. Jednak chowają się w całym mieszkaniu i często wykorzystują najmniejsze szczeliny. Przykładem mogą być wnętrza gniazdek elektrycznych, czy załamania tapety. Oprócz tego tyły obrazów i luster, żaluzje, a nawet firany. Często kiedy pojawiają się te insekty, trzeba przetrząsnąć cały dom. Czasami zdarza się przywleczenie pluskwy z wyjazdu.

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

O tym, że mamy w domu intruzów, często dowiadujemy się, dopiero gdy zostaniemy pogryzieni. Owady wychodzą tylko nocą. Swój atak rozpoczynają, kiedy ludzie głęboko śpią. Jak to możliwe, że nie czuć ich na skórze? Pluskwy mają w ślinie enzym znieczulający. Ugryzienie jest przez to bezbolesne i ofiara nawet się nie zorientuje. Zazwyczaj czas pobierania krwi trwa około 10 minut.  Dopiero rano można zauważyć na skórze reakcję uczuleniową.

Najczęściej w miejscu ugryzienia pojawiają się czerwone, swędzące plamki, zwykle w grupach – może być ich kilka, a nawet kilkanaście. Rzadko zdarza się, aby ugryzienie było pojedyncze. Czasami obrzęk przybiera postać rozległego rumienia. Jednak co ważne, te reakcje nie występują u wszystkich ludzi. Niektórzy nie doświadczają żadnych oznak na skórze.

Sposobem na rozpoznanie obecności pluskiew jest dotarcie do nich po zapachu. Kiedy jest ich dużo, wydzielają charakterystyczną woń. Określa się ją jako podobną do wegetującej kolendry lub gnijących malin.

Co robić, aby zlokalizować pluskwy?

undefinedJeśli podejrzewamy, że w domu zagnieździły się te dokuczliwe insekty, przede wszystkim trzeba je zlokalizować. Nie jest to łatwe, ponieważ w ciągu dnia rzadko się pokazują. Należy wówczas przystąpić do przeszukania mieszkania. Obecność intruzów zdradzają drobne, brunatne plamki na przedmiotach.

Sprawdzamy:

  • W pierwszej kolejności sypialnię i wszystkie znajdujące się tam meble. Odsuwamy, demontujemy łóżko. Oglądamy materac, dokładnie w miejscach szwów i łączeń, a jeśli trzeba, ściągamy pokrowiec. Sprawdzamy szafę i miejsca z ubraniami, zaglądamy w listwy przypodłogowe.

  • Krzesła, kanapy, narożniki i inne meble tapicerowane. Rozsuwamy, zaglądamy do zagłębień i otworów.

  • Komody – wyciągamy szuflady

  • Zaglądamy za wiszące lustra i obrazy

  • Jeśli mamy w domu uszkodzone tapety – sprawdzamy w naderwanych i luźnych częściach

  • W przypadku, kiedy podróżowaliśmy w przeciągu ostatnich miesięcy, sprawdzamy walizki i torby, które przywieźliśmy oraz miejsce ich przechowywania.

  • Jeśli mamy w domu czworonogi – sprawdzamy posłanie, legowisko

Jak pozbyć się pluskiew?

Kiedy wykryjemy lub mamy uzasadnione podejrzenie co do obecności pluskiew, można zamówić specjalistyczną firmę dezynsekcyjną. Zlokalizowanie wszystkich źródeł samodzielnie jest trudne. Wówczas zostaną użyte specjalne preparaty i konieczne jest dokładne oczyszczenie mieszkania.

Ze względu na środki chemiczne, zazwyczaj zaleca się, aby na czas dezynsekcji wszyscy domownicy przenieśli się do innego lokum. Możemy także spróbować samodzielnej walki z insektami. W tym celu konieczne jest zakupienie odpowiednich preparatów. Trzeba je rozpylić przede wszystkim tam, gdzie zlokalizowaliśmy owady. Jest to długotrwały proces i pamiętać należy, że pluskwy cały czas się rozmnażają.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniach bardziej ekologicznych oraz kiedy mamy w domu małe dzieci, można sięgnąć po myjkę parową. Wysoka temperatura niszczy dorosłe osobniki oraz ich jaja i larwy. W miejscach występowania insektów, zamiast preparatów owadobójczych, traktujemy je parą. Jest to dobra alternatywa szczególnie w przypadku łóżeczek i pokoi dziecięcych.

Najlepiej również wspomóc się wypraniem wszystkich domowych materiałów – pościeli, zasłon, dywanów - w możliwie najwyższej temperaturze.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >