DomekIOgrodek.pl
Pnącza na balkon – rodzaje oraz wymagania uprawowe

pixabay.com/_Alicja_(CC0 Domena publiczna)

Pnącza na balkon – rodzaje oraz wymagania uprawowe

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pnącza na balkon stanowią bardzo częsty wybór, ponieważ urozmaicają nasze wnętrze oraz wyróżniają się na tle innych roślin. Na runku istnieje wiele gatunków, które nadają się do balkonowej uprawy. Poznaj rodzaje pnączy oraz dow

Pnącza na balkon – charakterystyka oraz zastosowanie

Pnącza na balkon wyróżniają się tym, że nie potrzebują dużej ilości miejsca, dlatego mogą być uprawiane także na mniejszych przestrzeniach balkonowych. Oprócz atrakcyjnego wyglądu służą jako zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem oraz hałasem. Mogą być także stosowane w formie zasłony. Ponadto cechują się szybkim wzrostem, dzięki czemu nawet w niespełna rok możemy się cieszyć atrakcyjną roślinnością na naszym balkonie.

Pnącza na balkon – rodzaje roślinności

Wśród pnączy wyróżnia się rośliny jednoroczne i rośliny wieloletnie. Co do zasady rośliny jednoroczne obumierają po okresie kwitnienia oraz po wydaniu nasion. Dość duża ich ilość hodowana jest z siewu. Zaleca się uprawę nasion w okresie kwietnia bądź maja. Do pnączy jednorocznych zalicza się m.in.:

- groszek pachnący,

- chmiel japoński,

- pałczatka szorstka,

- fasola wielokwiatowa,

- wilec purpurowy,

- fasolnik egipski,

- wilec,

- mina,

- nasturcja kanaryjska,

- nasturcja pnąca,

- kolczurka klapowana,

- kardiospermum zielone.

Przy uprawie balkonowej możemy się również zdecydować na rośliny wieloletnie. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj pnączy jest ciepłolubny, dlatego ważna jest ich prawidłowa ochrona w okresie zimowym. Ze względu na ich ciepłolubność często są traktowane jako rośliny jednoroczne. Pnącza wieloletnie to, m.in.:

- kobea pnąca,

- bugenwilla gładka,

- bugenwilla wspaniała,

- mina klapowana,

- sundaville,

- męczennica błękitna,

- winobluszcz,

- chmiel zwyczajny,

- bluszcz pospolity.

Jeśli chcemy stworzyć balkon o egzotycznym charakterze, możemy zdecydować się na gatunki egzotyczne. Do tego rodzaju roślinności zalicza się, m.in.:

- psianka jaśminowa,

- azarina,

- mandewilla,

- ołownik uszkowaty,

- męczennica cytrynowa.

Pnącza na balkon – jakie posiadają wymagania?

Pnącza na balkon posiadają szereg wymagań, których musimy przestrzegać, aby nasze roślinny były zdrowe oraz zachwycały innych swoim wyglądem. Balkonowe pnącza potrzebują odpowiednich podpórek w celu prawidłowego rozwoju. Podpory umożliwiają roślinom właściwe owijanie się oraz wspinanie.

Ich rozmiar oraz ciężar zależy od wybranego przez nas gatunku pnączy. Przy uprawie należy zadbać o odpowiednie podłoże w donicach. Rodzaj gleby dopasowujemy indywidualnie do naszej roślinności. Często stosowana jest ziemia uniwersalna, która jest przeznaczona do uprawy roślin balkonowych.

Ponadto tego typu rośliny preferują przepuszczalną oraz żyzną glebę. Zaleca się utworzenie specjalnych otworów na dnie donicy oraz warstwy drenażu. Umożliwi to prawidłowy odpływ zbyt dużej ilości wody. Donice bądź inne pojemniki, w których sadzimy nasze rośliny, należy dostosować do rozmiaru wybranych przez nas pnączy. Jeśli chodzi o stanowisko, to znaczna część roślin balkonowych preferuje półcieniste bądź słoneczne miejsca. Przy wyborze pnączy należy się zapoznać z ich wymaganiami, aby umieścić je w miejscu, gdzie będą się najlepiej rozwijać.

Pnącza na balkon – zabiegi pielęgnacyjne

Przy uprawie balkonowej roślinności ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu naszych roślin. W okresie dużej suszy, a także przy występowaniu dużej ilości słońca, zwiększamy intensywność nawadniania naszej roślinności. Ilość potrzebnego nawodnienia wody dostosowujemy do wymagań uprawowych pnączy. Przy podlewaniu powinniśmy wlewać wodę tak, aby uniknąć zamoczenia kwiatów oraz liści. Rośliny balkonowe potrzebują nawożenia. Nawozy dobieramy odpowiednio do wybranego gatunku roślinności. Preparaty do nawożenia możemy znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. W przypadku pnączy wieloletnich należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji szczególnie w okresie zimowym. Ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami, a także systematyczne podlewanie oraz nawożenie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >