Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Po co kupować nowe nożyczki, skoro z łatwością naprawisz stare. Będą ostre jak brzytwa
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.04.2024 15:44

Po co kupować nowe nożyczki, skoro z łatwością naprawisz stare. Będą ostre jak brzytwa

stare nożyczki
Fot. Canva/Изображения пользователя Mikhail Dmitriev

Nożyczki są absolutnie niezbędnym narzędziem w każdym domu. Korzystamy z nich niemal codziennie. Niezależnie od tego, czy macie nożyczki za kilka złotych, czy profesjonalny sprzęt krawiecki, który wart jest o wiele więcej, narzędzie to po czasie staje się tępe.

Takie nożyczki automatycznie stają się bezużyteczne. Zamiast je wyrzucać i kupować nowe, w prosty sposób możemy sprawić, że będą działać, jak kiedyś. Jak naostrzyć nożyczki domowym sposobem? To prostsze, niż myślisz. Będą ostre jak brzytwa.

Dlaczego moje nożyczki są tępe?

Nożyczki to nieodzowny element i domu i każdego biura. Wiedzą o tym nawet małe dzieci, które w podstawowym wyposażeniu każdego pierwszoklasisty, obok ołówka, gumki, czy pióra, mają właśnie nożyczki.

Tępe narzędzie tnące jest jednak bezużyteczne, a często jedynym pomysłem, jaki mamy na rozwiązanie tego problemu, jest ich wymiana. Niestety, ale nożyczki również mają swoją datę przydatności i nawet tnąc nimi wyłącznie papier, prędzej, czy później staną się coraz to mniej ostre.

Co, jednak jeśli za swoją parę zapłaciliśmy nie kilka złotych, a małą fortunę i nie chcemy zmieniać je na inny model? Tu z pomocą przychodzi domowy sposób jak naostrzyć nożyczki.

jak naostrzyć nożyczki.jpg
Fot. Canva/zhudifenk

Jak naostrzyć nożyczki domowym sposobem?

Najprostszym sposobem na to, jak naostrzyć nożyczki, jest użycie folii aluminiowej. Wystarczy złożyć ją kilkukrotnie, a następnie przeciąć ją za pomocą tępych nożyczek.

Już po kilku przecięciach zobaczycie, że nożyczki stają się coraz to bardziej ostre, a to wszystko dzięki szlifowaniu ostrzy niemalże na całej ich długości.

Alternatywne metody na ostrzenie nożyczek

Innym sposobem na to, jak naostrzyć nożyczki, jest użycie papieru ściernego. Postępujemy analogicznie jak przy folii aluminiowej. Wystarczy wykonać kilka cięć nożyczkami, aby odczuć znaczą różnicę. Polecamy wykorzystać papier ścierny o gradacji 150-200.

W podobny sposób możecie naostrzyć nożyczki z użyciem śrubokrętu. Ponownie staramy się przeciąć śrubokręt, dbając o to, aby ostrza przejeżdżały całą swoją długością przez metal. Pamiętajcie, że te sposoby ostrzenia nożyczek nie są polecane do ostrzenia profesjonalnych nożyczek fryzjerskich.

Ceny profesjonalnych ostrzałek wahają się od kilkunastu to nawet kilkadziesiąt złotych. Za nowe nożyce krawieckie zapłacimy około 70-100 zł. Po co więc przepłacać, skoro domowe sposoby są równie skuteczne?

jak naostrzyć nożyczki.jpg
Fot. Canva/pixelshot

ZOBACZ TAKŻE: