Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Nałóż na dywan i odkurz. Tak usuniesz nawet zaschniętą plamę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.04.2024 16:42

Nałóż na dywan i odkurz. Tak usuniesz nawet zaschniętą plamę

czyszczenie dywanu
Fot. Shutter/Andrey_Popov, Canva/urbazon

Błoto, trawa, rozlana zupa lub kawa? Zwykle tego typu plamy są trudne do usunięcia. Nawet, jeśli od razu zaczniemy je sprzątać, zwykle zostają nieestetyczne ślady. Jest jednak na to prosty sposób.

Jak usunąć plamy z dywanu? Zapomnij o chemii i przestań przepłacać. Równie skuteczny środek przygotujesz z dwóch produktów, które z pewnością masz w domu. Po odkurzeniu dywan będzie jak nowy.

Zapomnij o agresywnych środkach, niszczą dywan

Sklepowe półki uginają się od produktów, które mają pomóc nam w utrzymaniu domu w czystości i usunięciu trudnych plam z dywanu, kanapy i innych miejsc. Niestety mają mają dwa zasadnicze minusy.

Po pierwsze, są zwykle bardzo drogie. Po drugie w większości zawierają chlor lub amoniak, które uszkadzają delikatną strukturę materiału. Jak usunąć plamy z dywanu? Postaw na domowe środki, które doskonale zastąpią gotowe preparaty i są całkowicie bezpieczne.

Produkty te z pewnością masz w swojej kuchni. Wystarczy nanieść je na zabrudzenie i odkurzyć. Żadna plama nie ma szans z domową miksturą. Jak usunąć plamy z dywanu? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

jak usunąć plamy z dywanu.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Jak usunąć plamy z dywanu? Sięgnij po produkty z kuchni

Na początku zwilż plamę na dywanie wodą. Teraz przygotuj pastę czyszczącą. Potrzebna będzie soda oczyszczona i ocet spirytusowy. Produkty wymieszaj w takich proporcjach, by powstała gęsta papka.

Nanieś ją na plamę, szoruj delikatnie przez chwilę, pozostaw na kilka godzin, a następnie odkurz dywan. Po zabrudzeniach nie zostanie żaden ślad. 

Na świeże, tłuste plamy zastosuj mąkę

W przypadku świeżych plam z tłuszczu warto sięgnąć po mąkę ziemniaczaną. Doskonale wchłania plamę, jednak ten sposób wymaga nieco więcej czasu. Rozsyp produkt równomiernie po całym zabrudzeniu i zostaw na 12 godzin.

Po tym czasie odkurz dywan, a będzie jak nowy. Jak widzisz, nie są potrzebne drogie i chemiczne preparaty, by usunąć plamy. Te sposoby sprawdzą się również doskonale, gdy zabrudzenia znajdują się na kanapie lub ulubionym fotelu.

jak usunąć plamy z dywanu.jpg
Fot. Canva/Andrey_Popov

Zobacz także: