dom
adresowo.pl
Marta Idzikowska - 7 Marca 2021

Do 15 marca trzeba zapłacić podatek od nieruchomości

15 marca to ważna data dla właścicieli domów - do tego dnia należy zapłacić podatek od nieruchomości. W tym roku kwoty będą wyższe niż w poprzednim. Są jednak wyjątki dotyczące osób, które powinny uiścić opłatę - niektórzy mogą być z niej zwolnieni.

Jeśli posiadasz dom, mieszkanie własnościowe wraz z częścią gruntu, działkę budowlaną albo garaż wolnostojący to powinieneś pamiętać o uiszczeniu opłaty za nieruchomość.

Gmina powinna otrzymać od Ciebie przelew do 15 marca. Należy dokonać wpłaty 14 dni od doręczenia od gminy decyzji o wymiarze podatku.

Podatek od nieruchomości. Jakie stawki obowiązują?

W tym roku stawki podatku są niestety wyższe o 3,9 procent niż w roku poprzednim. O wysokości opłaty finalnie decydują gminy, mimo że minister finansów co roku określa stawki maksymalne.

Gminy z reguły podnosiły daninę ze względu na brak wpływów z podatków dochodowych. Portal bankier.pl podał, że na stawki maksymalne zdecydowały się w tym roku między innymi Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław.

„Nasz nowy dom”: te rodziny nie mogą liczyć na pomoc ekipy„Nasz nowy dom”: te rodziny nie mogą liczyć na pomoc ekipyCzytaj dalej

Za domy i mieszkania stawka maksymalna to 0,85 zł (wzrosła więc o 4 grosze w porównaniu do poprzedniego roku). Jeśli jesteśmy posiadaczami lokalu o powierzchni 50 metrów kwadratowych, to musimy liczyć, że nasza opłata wyniesie 42,5 zł.

Jeśli jesteś posiadaczem domu, w którym prowadzisz działalność gospodarczą, to musisz liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Stawka wynosi w tym przypadku 0,94 zł za metr kwadratowy, dlatego za 100-metrowy budynek możesz zapłacić nawet 2484 zł. Jest to o 94 zł więcej niż w 2020 roku.

Podatek od nieruchomości. Nie wszyscy muszą go płacić

Istnieją osoby, które zwolnione są z podatku od nieruchomości. To między innymi właściciele tych nieruchomości, które wpisane są do rejestru zabytków, a także tych, które znajdują się na obszarach objętych ochroną przyrodniczą.

Jeśli jesteś działkowiczem to również mamy dobrą wiadomość. Jeśli twoja nieruchomość znajduje się na terenie ogródków działkowych, to grunt, altany działkowe i inne obiekty, które nie przekraczają 35 metrów kwadratowych, również są zwolnione z daniny.

Gmina może zawsze poszerzyć zakres zwolnionych z opłaty nieruchomości. Jeśli właściciel wniesie odpowiedni wniosek, możliwe jest zniesienie obowiązku uiszczenia podatku.

Źródło: money.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News