Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Podatek za psa drastycznie wzrośnie? Wiemy ile wyniesie danina w 2024
Kamil Świętek
Kamil Świętek 23.01.2024 13:39

Podatek za psa drastycznie wzrośnie? Wiemy ile wyniesie danina w 2024

Podatek za psa
Canva/Ihar Leichonak; Canva/Helena Lopes, Pexels

Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez naszych czworonożnych przyjaciół. Kiedyś pies na podwórku był niemalże normą, jednakże już niedługo może stać się prawdziwym luksusem, na który pozwolić będą sobie mogli nieliczni.

Wszystko to zasługa stale rosnącego podatku za psa, który w 2024 roku osiągnie rekordową wartość. Ile w tym roku będą kosztowali nas nasi czworonożni przyjaciele? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Podatek za psa rośnie

„To jakiś absurd” – ciśnie się na usta za każdym razem, gdy słyszymy o opodatkowaniu zwierząt. Niestety, nie możemy z tym nic zrobić. Wedle nowej dyrektywy Ministerstwa Finansów, roczną opłatę za psa należy uiścić do dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Tytułowy podatek za psa nie jest jednak w pełni regulowany prawnie. Stanowi on bowiem opłatę lokalną, regulowaną przez gminy. Mimo to wiemy już, że podatek za psa w tym roku drastycznie wzrośnie. Podwyżki mogą wynosić nawet 15%!

Jak wyliczyć podatek za psa?

Jakkolwiek irracjonalnie to nie brzmi, jeśli zwierze urodziło się w pierwszej połowie roku, jego właściciel zapłaci pełną sumę podatku, z kolei zwierzęta urodzone w drugiej połowie roku będę opodatkowane jedynie 50% stawki.

To dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli szczeniaków, dla których wizja wzrostu podatku może być opłakana w skutkach. Maksymalny podatek za psa w 2023 roku wynosił 150,93 zł, natomiast w 2024 roku może on osiągnąć nawet 173,55 zł.

W celu uregulowania podatku za psa należy zgłosić się do urzędu gminy lub zlecić przelew na rachunek bankowy podany na stronie wyżej wymienionego organu.

Podatek za psa nie dla każdego

Co ciekawe nowelizacja prawa podatkowego przewiduje odstępstwa od opłaty podatku za psa dla osób powyżej 65 roku życia, osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osób, dla których pies pełni rolę asystenta.

Ponadto niektóre samorządy już teraz zadeklarowały, że nie będą pobierać podatków za psa. Z ulgą odetchnąć mogą między innymi mieszkańcy: Warszawy, Inowrocławia, Białej Rawskiej, czy Wałbrzycha.

Jeśli jesteście ciekawi, czy w Waszej gminie pobierane są podatki za psa, koniecznie odwiedźcie siedzibę urzędu lub ich stronę internetową i zapoznajcie się z systemem podatkowym Waszego regionu.

Podatek za psa 2.jpg
Canva/debibishop, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: