Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Podlej nim surfinie. Balkon utonie w kwiatach
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.05.2023 10:59

Podlej nim surfinie. Balkon utonie w kwiatach

Surfinie
Canva/RitaE, pixabay

Surfinie to popularne kwiaty balkonowe. Chociaż możesz nie znać ich nazwy, z pewnością widujesz je, na co piątym balkonie. Łatwość pielęgnacji oraz integralność z domowymi nawozami sprawiły, że pokochały ją miliony ogrodników. Zobacz, jak utrzymać piękne surfinie przez lata dzięki naturalnemu nawozowi.

Nawóz do surfinii – podlej królową balkonu

Surfinia nazywana jest żartobliwie królową balkonu. Zadbane kwiaty to wspaniała dekoracja nudnych powierzchni. Rośliny te równie dobrze rosną, pnąc się po poręczach, jak i zwisając do góry nogami z doniczki. Możliwości masz wiele.

Surfinie są proste w pielęgnacji. Wystarczy usuwać przekwitłe kwiaty, co pozwala na bardziej obfite kwitnienie rośliny. Kwiaty te wprost uwielbiają balkony, ponieważ potrzebują znacznej dawki słońca. Jeśli Twój balkon skierowany jest w kierunku południowym, masz za oknem istny raj dla tych roślin.

Nie obawiaj się o ich przegrzanie. Upały to ich domena. Niestety nie lubi ona deszczu. Przy obfitych opadach, kwiaty mogą ucierpieć. Miej to na uwadze, planując ich uprawę.

Dawid Kubacki wyjawił, jak czuje się jego żona. Wróciła już do ich górskiej willi Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane

Jak uprawiać surfinie?

Kwiaty te wystarczy podlewać zaledwie raz dziennie. Pora nie ma większego znaczenia – możesz to robić rano albo wieczorem. Przy upałach, można dwukrotnie zwiększyć częstotliwość podlewania.

Wysychanie ziemi jest zabójstwem dla rośliny. Pamiętaj, by do jej uprawy wykorzystywać jedynie donice z otworami w dnie. Pozwoli to roślinie usunąć nadmiar wody i zapobiegnie przed jej przelaniem.

Projekt bez nazwy (19).png
canva/srdjan111, Getty Images Signature

Czym nawozić surfinie?

Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami, warto co jakiś czas dodatkowo je wspomóc. Wodę z nawozem należy stosować przede wszystkim latem, gdy upały dają o sobie znać. Na szczęście nie musisz kupować specjalistycznego nawozu. Zastosuj domową alternatywę.

Domowy nawóz do surfinii przygotujesz, zalewając fusy po kawie wodą, a następnie podlewając tym preparatem rośliny. Kawę można również zmieszać z ziemią, gdyż surfinie lubią kwasowe podłoża.

Dobrym nawozem jest także skórka od banana. Zalana gorącą wodą i odstawiona na 24 godziny nadaje się do podlewania rośliny. Można także wysuszyć ją i zmieszać z glebą, co dodatkowo ja użyźni.

 

Tagi: Kwiaty Ogród