Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Podlewam ogórki produktem, który wyrzuca każdy. Codziennie zbieram pełne skrzynie warzyw
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.07.2023 08:29

Podlewam ogórki produktem, który wyrzuca każdy. Codziennie zbieram pełne skrzynie warzyw

Ogórki
Canva/maxsol7

Jak to jest, że jednym ogórki rosną, jak na drożdżach, a inni z całej plantacji nie uzbieraliby ogórków na miskę mizerii… Otóż jedni wiedzą czym podlewać ogórki a inni nie. Spokojnie, to nie jest prawo dżungli. Dzisiaj zdradzę Wam mój sekret, dzięki któremu zbieram tyle ogórków, że aż trudno mi je zanieść do domu.

Ogórki – czy warto używać nawozów?

Chociaż powyższe pytanie wydaje się irracjonalne, warto znać na nie odpowiedź. Jeśli zapytalibyście mnie, czy ogórki należy nawozić, odpowiedziałbym: „To zależy”. Przede wszystkim, jeśli miałbym nawozić ogórki chemicznymi nawozami, to nie nawoziłbym ich wcale. Nie po to uprawiam swoje warzywa, żeby truć się chemią niewiadomego pochodzenia.

Czyli nawozić, ale swoim nawozem, tak? Tutaj już nieco bliżej. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, po co w ogóle nawozimy ogórki. Jedni twierdzą, że głównie na większy plon, inni, że na wzmocnienie rośliny. Zapytajcie nieco starszych ogrodników, a z przekąsem weterana tej sztuki, odpowiedzą Wam: „Panie, na kolor!”.

Prawda jest jednak zgoła inna. Ogórki nawozimy „na wszystko”. Dobry naturalny nawóz pozwoli na wzmocnienie rośliny, odstraszy insekty i sprawi, że roślina będzie prawidłowo się rozwijać, dorodnie owocując.

Rozsypałam na materacu produkt za 2 zł. Żółte plamy zniknęły, a materac wygląda jak nowy Wiadomo gdzie zobaczymy Katarzynę Dowbor. Internet oszalał na wieść o jej nowym programie

Nawóz z popiołu. Ogórki rosną po nim jak szalone

Co ciekawe, najprostszym i moim zdaniem najlepszym sposobem na nawożenie ogórków, jest stworzenie nawozu z popiołu. Dlaczego sam go stosuję? Cóż, popiół z drewna to u mnie naturalny odpad gospodarczy. Lubię w chłodniejsze wieczory podpalić w kominku drewnem, a zamiast grilla uwielbiam rozpalić sobie małe ognisko i tam upichcić kiełbaskę.

Do przygotowania nawozu pod ogórki z popiołu potrzebujemy jedynie 10 litrów wody, w której rozpuszczamy szklankę suchego popiołu. Po rozmieszaniu popiołu w wodzie warto zostawić roztwór na kilka godzin. Teoretycznie można zaraz użyć go do podlewania, ale ogrodnictwo to nie wyścigi. Dajmy się mieszance przegryźć.

Mając nieco więcej czasu, można stworzyć wywar z popiołu. Wystarczy szklankę popiołu zalać trzema szklankami wody, a całość zagotować. Całość należy zostawić do wystygnięcia. Następnie mieszankę należy przefiltrować i podlać nią rośliny.

ogórki.jpg
canva/pressdigital

Nawóz pod ogórki – jak go stosować?

Niezależnie jaki preparat wybierzecie, należy go niezwłocznie zużyć. Jego użycie jest banalnie proste. Przelewamy preparat do opryskiwacza i opryskujemy ogórki. 

Jak to działa zapytacie? Popiół z drewna poprawia jakość gleby, przyczyniając się do przyspieszenia rozkłady resztek organicznych w glebie. Jego wysokie pH wspomaga odkwaszanie gleby podobnie jak wapno nawozowe.

Jego sypka konsystencja i specyficzny zapach odstrasza szkodniki w szczególności ślimaki, które lubują się w liściach ogórków. Osobiście stosuję go w popiół w ogrodzie od lat i jestem zachwycony rezultatami.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10