Pogromcę przeziębienia i osłabienia wyhodujesz w doniczce. To banalnie proste
Większość z nas kupuje korzeń imbiru w sklepie i nie zastanawia się nad sposobem samodzielnej jego uprawy. Taka praktyka może jednak przynieść nam wiele dobrego: poza niższą ceną produktu, domowy imbir będzie pozbawiony pestycydów czy innych chemicznych substancji. Niżej zdradzamy jak uprawiać go we własnym domu.
Co przygotować do uprawy imbiru w domu?
Oczywiście najważniejszy jest sam imbir. Nie trzeba wybierać się do specjalistycznych sklepów ogrodniczych, ponieważ wystarczy kupić korzeń imbiru w markecie. Wybierz świeżo wyglądające kłącze, z widocznymi “oczkami” na rozgałęzieniach. Włóż świeżo kupiony imbir do miski z letnią wodą na 10 godzin. Dzięki temu wypłuczesz środek hamujący rozwój, którym możliwe, że został spryskany.
Dodatkowo zaopatrz się w zwykłą ziemię kwiatową, odrobinę kompostu, sterylny nóż oraz duże doniczki o średnicy około 35 cm.
To ostatni moment, żeby je wysiać. W przeciwnym razie twój ogród będzie świecił pustkamiJak uprawiać imbir w domu?
Na początku należy pokroić imbir sterylnym ostrzem na mniejsze kawałki o wielkości około 3 cm. Pamiętaj, aby każdy kawałek miał przynajmniej jedno “oczko”. Po pokrojeniu odstaw je do ciemnego miejsca na 2-3 dni, aby na powierzchni wytworzyła się warstwa ochronna.
Układaj kawałki kłącza w doniczce na głębokości około 7 cm pączkiem skierowanym na wierzch. W dużej doniczce powyżej 35 cm średnicy możesz zmieścić 2-3 kawałki imbiru w odstępach ok. 20 cm. Zasyp kawałki ziemią z kompostem i zwilż podłoże.
Pielęgnacja domowego imbiru
Utrzymuj wilgotność ziemi na stałym średnim poziomie, uważając, aby nie przelać rośliny. Dlatego przed wsypaniem ziemi, ułóż na dnie doniczki drenaż. Po około 10-12 miesiącach uprawy imbir powinien osiągnąć około 80 cm wysokości.
Jeśli ziemia użyta do sadzenia była żyzna, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia. W przypadku pojawienia się żółtych przebarwień na liściach można zastosować trochę nawozu - to oznaka niedobór składników mineralnych. Kłącza można wykopywać jesienią, gdy łodygi zwiędną.