DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Pogromcę przeziębienia i osłabienia wyhodujesz w doniczce. To banalnie proste
canva/Couleur, pixabay

Pogromcę przeziębienia i osłabienia wyhodujesz w doniczce. To banalnie proste

23 lutego 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Większość z nas kupuje korzeń imbiru w sklepie i nie zastanawia się nad sposobem samodzielnej jego uprawy. Taka praktyka może jednak przynieść nam wiele dobrego: poza niższą ceną produktu, domowy imbir będzie pozbawiony pestycydów czy innych chemicznych substancji. Niżej zdradzamy jak uprawiać go we własnym domu.

Co przygotować do uprawy imbiru w domu?

Oczywiście najważniejszy jest sam imbir. Nie trzeba wybierać się do specjalistycznych sklepów ogrodniczych, ponieważ wystarczy kupić korzeń imbiru w markecie. Wybierz świeżo wyglądające kłącze, z widocznymi “oczkami” na rozgałęzieniach. Włóż świeżo kupiony imbir do miski z letnią wodą na 10 godzin. Dzięki temu wypłuczesz środek hamujący rozwój, którym możliwe, że został spryskany.

Dodatkowo zaopatrz się w zwykłą ziemię kwiatową, odrobinę kompostu, sterylny nóż oraz duże doniczki o średnicy około 35 cm.

To ostatni moment, żeby je wysiać. W przeciwnym razie twój ogród będzie świecił pustkami

Jak uprawiać imbir w domu?

Na początku należy pokroić imbir sterylnym ostrzem na mniejsze kawałki o wielkości około 3 cm. Pamiętaj, aby każdy kawałek miał przynajmniej jedno “oczko”. Po pokrojeniu odstaw je do ciemnego miejsca na 2-3 dni, aby na powierzchni wytworzyła się warstwa ochronna.

Układaj kawałki kłącza w doniczce na głębokości około 7 cm pączkiem skierowanym na wierzch. W dużej doniczce powyżej 35 cm średnicy możesz zmieścić 2-3 kawałki imbiru w odstępach ok. 20 cm. Zasyp kawałki ziemią z kompostem i zwilż podłoże.

Projekt bez tytułu - 2023-02-23T141745.224.png
panida wijitpanya, Getty Images

Pielęgnacja domowego imbiru

Utrzymuj wilgotność ziemi na stałym średnim poziomie, uważając, aby nie przelać rośliny. Dlatego przed wsypaniem ziemi, ułóż na dnie doniczki drenaż. Po około 10-12 miesiącach uprawy imbir powinien osiągnąć około 80 cm wysokości.

Jeśli ziemia użyta do sadzenia była żyzna, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia. W przypadku pojawienia się żółtych przebarwień na liściach można zastosować trochę nawozu - to oznaka niedobór składników mineralnych. Kłącza można wykopywać jesienią, gdy łodygi zwiędną.

Zwykła woda z kranu i proszek za 1,59 zł umyją szyby na błysk. Drogie płyny to przeżytek
Wymieszaj z gorącą wodą i zanurz ruszt kuchenki gazowej. Tłuszcz i brud od razu znikną
Tagi: Ogród
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor naczelny portalu Domek i Ogródek. W domu posiadam niemałą kolekcję roślin, którą można nazwać dżunglą. Uwielbiam pracę w ogrodzie oraz majsterkowanie. Prywatnie fan fantastyki, muzyki rockowej, a także dokumentów wojennych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy