DomekIOgrodek.pl Inspiracje Pokazała wszystkim, jak zrobić doniczkę samonawadniającą. Przygotujesz ją za grosze
Kadr z filmu pochodzi z kanału Anna Furmańska na YouTube

Pokazała wszystkim, jak zrobić doniczkę samonawadniającą. Przygotujesz ją za grosze

11 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Doniczka samonawadniająca to duże ułatwienie w pielęgnacji roślin. Umożliwia stałe nawodnienie ziemi bez konieczności regularnego podlewania. Jak się jednak okazuje, nie trzeba jej kupować. Doniczka samonawadniająca jest prosta w wykonaniu, co udowodniła pewna youtuberka.

Doniczkę samonawadniającą przygotujesz w prosty sposób

Nie wszyscy preferują gotowe rozwiązania. Kupne doniczki samonawadniające mocno ograniczają funkcjonalność balkonów. Mają one określony kształt, często są niewielkich rozmiarów, a ich duże odpowiedniki kosztują krocie.

Tymczasem doniczka samonawadniająca jest łatwa do wykonania w domowym zaciszu. Udowodniła to youtuberka, Anna Furmańska. W prosty sposób przygotowała doniczkę, która przez cały czas dostarcza roślinom odpowiednią ilość wody. Potrzebujecie:

  • doniczki bez dziur
  • butelki po wodzie
  • opakowania po jajkach
  • korka od wina
  • patyczka do szaszłyków
  • słomki
  • keramzytu.

Doniczka samo nawadniająca, którą proponujemy, posiada nawet własny miernik poziomu wody w doniczce. Jak na brak jakichkolwiek urządzeń elektronicznych, jest ona bardzo wielofunkcyjna. Zobaczcie, jak ją skonstruować.

Zapłaciła za działkę ROD małą fortunę. 23-latka zdradziła kwotę
Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plony

Doniczka samonawadniająca – jak ją skonstruować?

Przejdźmy teraz do sposobu skonstruowania doniczki. Korek przecinamy na pół i natykamy go na patyczek od szaszłyka. Pełni on funkcję miernika wody doniczce. Im więcej wody będzie w doniczce, tym wyżej poniesie się patyczek.

Przygotowaną konstrukcję wkładamy do pudełka po jajkach, przez wcześniej wykonaną dziurkę. Obok miernika wiercimy kolejną dziurkę i wkładamy w nią szyjkę butelki z odciętym dnem. Całość wkładamy do doniczki i wsypujemy do doniczki keramzyt, który będzie stanowić drenaż.

Keramzyt powinien w pełni zakrywać opakowanie po jajkach. Po wysypaniu opakowania można zrobić w nim nożem kilka dziurek, dla lepszego przepuszczania wody. Całość zasypujemy ziemią do kwiatków i gotowe. Wystarczy wlać wodę do butelki i nasza doniczka samo nawadniająca zaczyna spełniać swoją funkcję.

doniczka samonawadniająca.jpg
canva/erdemeksi

Rośliny doniczkowe Ci podziękują

Doniczka samonawadniająca może służyć między innymi do sadzenia truskawek. Odnajdzie się w niej każda roślina wymagająca dużej wilgotności gleby. Pamiętajcie, że przez pierwszy miesiąc do okresu wytworzenia korzeni, warto podlewać rośliny w normalny sposób.

Jak widzicie, doniczka samonawadniająca nie jest trudna w wykonaniu, a może przynieść wiele ułatwienia w domowych uprawach. Nie pozostaje nic innego, jak wykonać ją samodzielnie i cieszyć się niemalże bezobsługową uprawą roślin!

Posadź ją przy wiśni i czereśni. Szpaki będą omijały je szerokim łukiem
Wywieszanie prania na balkonie jest surowo zakazane. Są ku temu podstawy prawne
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy