Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pokazaliście nam lawendy w ogródkach. Te okazy zasługują na nagrodę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 30.09.2023 18:40

Pokazaliście nam lawendy w ogródkach. Te okazy zasługują na nagrodę

lawenda
canva/pearlmedia, canva/A_Different_Perspective z Pixabay

Lawenda zajmuje wyjątkowe miejsce w polskich ogrodach. Co roku cieszy nas swoimi kolorami i wyjątkowym, charakterystycznym aromatem. Zapytaliśmy Was, czy macie ją w ogrodzie. Podesłane zdjęcia nas zachwyciły.

Niektórzy już wzięli się za suszenie lawendy, a inni nadal cieszą się jej pięknymi kwiatami. Jak można je wykorzystać? Zobaczcie rośliny z polskich ogrodów i poznajcie niezwykłe właściwości lawendy.

Dlaczego warto mieć lawendę w ogrodzie?

Lawenda jest krzewem pochodzącym z obszarów śródziemnomorskich. Jest wiecznie zielona, a jej kwiaty mają intensywnie fioletowy kolor. Przepięknie pachną i to właśnie ich aromat tak kochamy.

Zapach lawendy koi nasze nerwy. Warto woreczek z ususzonymi kwiatami mieć obok łóżka. Ułatwi wyciszenie przed snem i sam proces zasypiania. Fioletowe kwiaty coraz częściej zdobią polskie ogrody, o czym przekonaliśmy się pod jednym ostatnich postów.

Na naszym profilu na Facebooku poprosiliśmy o podesłanie zdjęć lawendy z waszych ogrodów. Wiecie, dlaczego lawenda w ogrodzie jest zbawienna dla naszego ekosystemu? Sadząc ją, wspieracie naprawdę ważne owady.

lawenda
zdjęcie użytkownika Maryla Bieda udostępnione na profilu Domek i Ogródek na Facebooku

Lawenda w ogrodzie jest ratunkiem dla pszczół

Wasze ogrody są pełne fioletowych kwiatów lawendy. Część z Was zdecydowała się na sadzonki, kiedy inni postanowili roślinę w ogrodzie zasadzić w inny sposób. Tak właśnie zrobiła Pani Małgosia.

- Sama rozmnażam za pomocą nasion - skomentowała internautka. 

Lawenda nie tylko cieszy nasze oczy i koi zmysł. W ogrodzie jest prawdziwym skarbem dla pszczół. Sadząc krzewy, pomagamy owadom, które mają ogromne znacznie dla ekosystemu. Jak ususzyć lawendę?

lawenda
zdjęcie użytkownika Ewa Pietrzak udostępnione na profilu Domek i Ogródek na Facebooku

Jak ususzyć lawendę?

Lawendę najlepiej suszyć w suchym i przewiewnym miejscu. Dobrze sprawdzi się strych lub osłonięty przed deszczem balkon. Warto podzielić ją na kępki i powiesić do góry nogami. Po wyschnięciu przyda się też w garderobie.

Lawenda wypełni szafę pięknym zapachem, ale pomoże też wypędzić mole zjadające ubrania. Dobrze, że jest tak lubiana w polskich ogrodach.

lawenda
zdjęcie użytkownika Emilia Emilia udostępnione na profilu Domek i Ogródek na Facebooku
lawenda
zdjęcie użytkownika Maria Kośmider udostępnione na profilu Domek i Ogródek na Facebooku

Zobacz też: