Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Suszona lawenda nie tylko na mole. Poznaj jej niezwykłe właściwości
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.09.2023 15:16

Suszona lawenda nie tylko na mole. Poznaj jej niezwykłe właściwości

Suszona lawenda
Kadry z filmu pochodzą z kanału Huckleberry Herbs and Art na YouTube

Lawenda to fantastyczna roślina, którą warto uprawiać w domu. Nie tylko doskonale nadaje się ona do odstraszania komarów latem, ale może też być pomocna w walce z molami. To jednak niejedyne jej zalety.

Dzięki suszonej lawendzie możecie zadbać o swój dom, a także swoje ciało. Jeśli jesteście ciekawi, jak wykorzystać potencjał tej rośliny, koniecznie zapoznajcie się z treścią naszego artykułu.

Jak suszyć lawendę?

Lawenda kwitnie od czerwca do października. To fantastyczna wiadomość. W pierwszych miesiącach kwitnienia będzie ona chroniła nasz dom przed komarami i wieloma innymi owadami, a w ostatnich pozwoli na zgromadzenie cennych kwiatów, które wykorzystamy do stworzenia suszu.

Aby wykonać lawendowy susz, wystarczy obciąć kilka pędów lawendy i związać je w bukieciki. Wiązki te wieszamy w suchym, przewiewnym miejscu na 7 do 10 dni i gotowe. Suszyć możemy także same pąki w specjalnych woreczkach.

Lawenda ususzona – co możemy z nią zrobić? Poniżej przedstawimy Wam jak stworzyć lawendowe mydło oraz syrop. Przy okazji zdradzimy sekret na pachnące, lawendowe woreczki. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Suszona lawenda w domu.jpg
Canva/Vie Studio, Pexels

Suszona lawenda w formie mydła

Jak stworzyć lawendowe mydło? Nic prostszego. Będzie nam potrzebna do tego suszona lawenda oraz baza mydlana. Warto wyposażyć się również w lejek lawendowy, co tylko podkreśli intensywność zapachu mydła.

Przejdźmy teraz do tworzenia mydła. Roztopcie kawałek bazy mydlanej w kąpieli wodnej i dodajcie do niego olejek lawendowy oraz suszoną lawendę. Teraz dokładnie wymieszajcie całość i przelejcie do silikonowych foremek.

Po odczekaniu kilku godziny, lawendowe mydła są gotowe do użycia. Uwierzcie, żadne sklepowe lawendowe mydło nie pachnie tak samo intensywnie, jak to wykonane własnoręcznie z dodatkiem suszonej lawendy.

Jak wykonać syrop z suszonej lawendy?

Suszona lawenda może być przetworzona także na syrop. Podobnie z resztą tworzy się cukier lawendowy. Wystarczy utrzeć kilka łyżek suszonej lawendy z białym cukrem i mieszankę tę dosypać do większej ilości cukru, używając jej na przykład do wypieków.

Syrop z suszonej lawendy robimy podobnie. Wystarczy wymieszać suszoną lawendę z cukrem, całość zalać wodą i dodać do mieszaniny nieco miodu. Całość gotujemy, studzimy i przelewamy do butelek. Syrop ten działa rozluźniająco. Jest świetnym dodatkiem do aromatyczny herbat.

Jeśli po wykonaniu opisanych produktów zostało Wam jeszcze trochę suszonej lawendy, wsypcie ją do lnianych lub jutowych woreczków. Jeśli powiesicie je w szafie oraz przy oknach, mole, komary ani mrówki, czy kleszcze nie wkradną Wam się do domu. Lawenda naprawdę jest niesamowitą rośliną, nieprawdaż?

Suszona lawenda kwiaty.jpg
Canva/Elena Photo