DomekIOgrodek.pl
Pomidory w donicach na balkonie i w domu – jak założyć własną uprawę?

pixabay.com/Kathas_Fotos (CC0 Domena publiczna)

Pomidory w donicach na balkonie i w domu – jak założyć własną uprawę?

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Czy można hodować pomidory w donicach? Część gatunków świetnie się do tego nadaje. Wymaga to nieco zaangażowania, tak samo jak w przypadku uprawy w ogrodzie, ale jest to alternatywa dla osób, które nie mają działki.

Przy uprawie pomidorów w donicach należy spodziewać się, że plony nie będą tak obfite, jak te z wyhodowanych w gruncie. Owoce mogą być mniejsze. Jednak nie ma nic lepszego niż smak własnych, naturalnych pomidorów.

Jakie donice dla pomidorów?

Niezbędne jest słoneczne stanowisko. Idealnym miejscem jest balkon od strony południowej. Pod sadzenie należy przygotować duże donice – najlepiej, jeśli są one głębokie na około 40 centymetrów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ich kolor. Nie mogą one być ciemne lub czarne, ponieważ powoduje to szybsze nagrzewanie ziemi wewnątrz. Należy unikać plastikowych i metalowych pojemników. Dlaczego? Te materiały blokują wymianę gazową. Jakie więc będą najlepsze? Należy postawić na drewniane lub ceramiczne donice.

Do pojemników wykorzystuje się gotowe sadzonki. Jest to najlepszy i najszybszy sposób na uprawę. Nasiona mogą nie przynieść nam oczekiwanego efektu. Sadzonki można kupić wiosną na działach ogrodniczych. Zasadzone w pojemnikach powinno się wystawiać na zewnątrz dopiero w połowie maja, kiedy minie ryzyko nocnych przymrozków.

Sadzenie pomidorów w donicach

Dla pomidorów powinniśmy przygotować żyzne i przepuszczalne podłoże. Na rynku dostępne są specjalne podłoża dedykowane uprawie warzyw – świetnie się tutaj sprawdzą. Może to być także uniwersalna ziemia doniczkowa. Wcześniej na dno doniczki sypie się warstwę drenażu (keramzytu). Ważne, aby donica miała wiele otworów w dnie do odprowadzania nadmiaru wody.

Pielęgnacja

W uprawie pomidorów w donicach ważne jest regularne i obfite podlewanie. Nie możemy dopuszczać do przesychania podłoża. Jednocześnie trzeba uważać, aby korzenie stale nie stały w wodzie. To stwarza ryzyko gnicia i pękania owoców. Nie należy także polewać wodą liści ani kwiatów – naraża to roślinę na choroby.

Kolejną ważną kwestią jest nawożenie. Rośliny hodowane w pojemnikach szybko zużywają „zapasy” składników odżywczych z podłoża. Trzeba je zasilać mineralnymi nawozami przeznaczonymi pomidorom lub uniwersalnymi do warzyw. Można także stosować naturalne rozwiązania, takie jak biohumus.

Jakie odmiany pomidorów nadają się do uprawy w donicach?

undefinedPrzy kupowaniu sadzonek warto wybierać odmiany karłowe. Najczęściej, do uprawy w donicach polecane są pomidory koktajlowe i inne o drobnych owocach. Do wyboru mamy mnóstwo odmian. Warto wybrać dobrze zaopatrzone centrum ogrodnicze. Wśród odmian do uprawy na balkonie znajdują się m.in.: Balconi Red, Koralik, Bajaja, Venus, Batory, Maskotka, Yellow Pearl.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >