DomekIOgrodek.pl
Pompa abisynka

pixnio.com/Bicanski

Pompa abisynka w ogrodzie – darmowa woda z gruntu. Jak ją założyć?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Pompa abisynka to inaczej ręczna pompa, dzięki której oszczędza się na wodzie do podlewania ogrodu. Przydatna jest na działkach i wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak wykorzystać wody gruntowe i założyć pompę abisynkę w ogrodzie?

Pompa abisynka może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepuszczalnym gruntem. Najlepiej sprawdzi się przy podłożach piaszczystych, ponieważ dzięki temu łatwiej przewiercić się przez glebę. Przebijanie zbitej warstwy gliny może uszkodzić filtr. Dobrze, jeśli mamy wiedzę, czy w danym miejscu jest duży poziom wód gruntowych. To drugi warunek, aby z powodzeniem zainstalować pompę.

Pompa abisynka – co to właściwie jest?

Instalacja czerpie wodę z głębokości 6-8 metrów pod ziemią. W jaki sposób? Wwierca się lub wbija w ziemię świder ze specjalnie przygotowaną rurą, który stopniowo przebija kolejne warstwy gruntu, aż dotrze do wody gruntowej. Filtr musi być zaburzony w wodzie. Można do tego celu wynająć fachowca, który zajmuje się zakładaniem studni. Zazwyczaj miejscowi studniarze znają poziom wód gruntowych i mogą doradzić, w którym miejscu usytuować pompę abisynkę. Działa ona bez ciśnienia, woda jest zasysana bezpośrednio z gruntu i pompowana na górę. Jej wydajność jest różna, średnio można osiągnąć 20 litrów na minutę. Taka woda jest przydatna przy pracach budowlanych lub do podlewania ogrodu, a co najważniejsze, jest za darmo.

Zastosowanie pompy abisynki

Taka pompa ma częste zastosowanie na świeżo kupionych działkach, gdzie nie ma jeszcze podłączenia do wody i prądu. Jest przydatna przy budowie domu – wówczas nie trzeba przywozić zbiorników z wodą na teren budowy, a możemy skorzystać z darmowej wody do wszelkich prac budowlanych. Z abisynki w kilka chwil napełnimy duże wiadro wody. To dobry początek, zanim zorganizujemy własne przyłącze do sieci wodociągowej.Co ważne, to woda bezpośrednio z ziemi i nie jest zdatna do picia.

Zalety i wady pompy abisynki

Dlaczego warto założyć pompę ręczną?

Jest nieoceniona na działkach bez wody i prądu.Jest łatwa w montażu i tania w wykonaniu.Wykorzystuje darmową wodę z gruntu.Jej obsługa i użytkowanie są proste.To trwałe rozwiązanie – takie pompy mają długą żywotność.

Jakie są wady takiego rozwiązania?

Przed każdą zimą należy zdemontować pompę lub solidnie zabezpieczyć przed mrozem.Samodzielne wykonanie jest pracochłonne i czasochłonne.Powolny wypływ wody nie jest wygodny przy podlewaniu dużego ogrodu.

Pompa abisynka – co jeszcze warto wiedzieć?

Podstawowa wersja pompy, z korpusem i rączką z żeliwa to koszt około 200 złotych. Do tego należy doliczyć elementy do montażu – rury i filtry. Wewnątrz rury pompy znajduje się tłok z uszczelką, zasysający wodę do góry. Rączka pełni funkcję dźwigni. Jej energiczne pompowanie podnosi do góry słup wody. Wydajność pompy abisynki w ogrodzie jest zróżnicowana ze względu na jej wymiary. Im większa średnica rury i tłok, tym większa objętość pompowanej wody. Przyjmuje się, że standardowa wydajność to od 20 do 50 l/min. Konstrukcja praktycznie nie wymaga żadnych prac konserwatorskich. Co kilka lat należy jedynie sprawdzać i w razie potrzeby wymienić uszczelkę. Inwestycja w pompę, biorąc pod uwagę darmową wodę – jest opłacalna.

Na rynku dostępne są różne warianty pomp, które mogą pełnić w ogrodzie także funkcję dekoracyjną. Wiele z nich jest wykonanych z żeliwa i nawiązuje do historycznych pomp, z ciekawie zbudowanym korpusem i zdobieniami.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >