DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Popularne błędy, które niszczą nasze ubrania. Lepiej ich unikać
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 26.08.2022 12:17

Popularne błędy, które niszczą nasze ubrania. Lepiej ich unikać

Dziura w koszulce canva PRO
fot. AndreyPopov, canva.com

Każdy chce, by jego ubrania wisiały w szafie jak najdłużej i nie traciły na swoim wyglądzie. Często jednak sami popełniamy błędy, które odbijają się na jakości garderoby. Z poniższego artykułu dowiecie się jakich zachowań unikać, by móc cieszyć się odzieżą jak najdłużej.

Nie ulega wątpliwości, że ubrania wyprodukowane niskim kosztem niszczą się szybciej, niż te, których uszycie wymagało wiele pracy. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na kupowanie strojów za grube pieniądze. Nawet jeśli ubieramy się w sieciówkach, możemy zadbać o wygląd naszej garderoby. Wystarczy uważać na kilka błędów.

Zbyt wysoka temperatura prania

Na każdym ubraniu powinna znajdować się metka, która określa, w jakiej temperaturze prać dany materiał. Często jednak ignorujemy zalecenia producentów i ustawiamy program w pralce "na oko". Lepiej jednak tak nie postępować. Zbyt wysoka temperatura potrafi zniszczyć delikatną tkaninę lub skurczyć ubranie.

W kontekście prania warto również wspomnieć o detergentach. Według raportu opublikowanego przez LPP tylko 23 proc. osób dostosowuje ilość proszku do wskazówek z metki. Chociaż wydaje się to bez znaczenia, to nadprogramowa ilość detergentów potrafi skrócić żywot naszych ubrań.

Błędy przy prasowaniu

Wiele materiałów wymaga regularnego prasowania, jednak warto pamiętać, że gorące żelazko nie jest naszym przyjacielem. Jeśli musimy z niego skorzystać, powinniśmy bardzo ostrożnie ustawiać temperaturę, by nie naruszyć materiału i np. nie wypalić w nim dziury. W przypadku ubrań z bawełny czy dżinsu warto zadbać o odpowiednie suszenie. Gdy umiejętnie rozwiesimy pranie, nie będziemy musieli później korzystać z żelazka.

Nieumiejętne suszenie

Wbrew pozorom nasze podejście do suszenia mokrych ubrań również ma znaczenie. Tuż po praniu powinniśmy jak najszybciej opróżnić bęben pralki i uważnie rozwiesić naszą odzież. Delikatne tkaniny warto umieścić na wieszakach, a wełniane czy akrylowe swetry wysuszyć na płasko. Błędy przy suszeniu mogą doprowadzić do trwałych odkształceń i zniszczenia odzieży. 

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Katarzyna Dowbor płakała na planie. Co się stało?

2. Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji

3. Nie wyrzucaj nasion papryki, można wykorzystać je w świetny sposób

Źródło: kobieta.onet.pl

Polecane