Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Porażające sceny w ogródkach działkowych w Trzebini. Ogromne dziury w ziemi, ogłoszono zakaz wstępu
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 02.03.2023 17:16

Porażające sceny w ogródkach działkowych w Trzebini. Ogromne dziury w ziemi, ogłoszono zakaz wstępu

Zakaz wstępu na teren ogródków w Trzebini
Andrzej Grygiel/East News

Coraz niebezpieczniej robi się na ogródkach działkowych w Trzebini. W południowej części można dojrzeć powstałe dziury. Jedna z nich jest bardzo niebezpieczna, gdyż osiągnęła głębokość 8 metrów, a cała jej szerokość to aż 6 metrów. Ku niepocieszeniu właściciela miejsca, w którym pojawiła się tak ogromna rozpadlina, w całości zniszczeniu uległ budynek gospodarczy.

Problem z zapadliskami

Przede wszystkim, problem ten powstał z powodu płytkich prac górniczych mających miejsce kilka lat wstecz. Chodzi tutaj o dawną kopalnię “Siersza”, jaka działała w latach 1999-2001. Prace w kopalni odbywały się dość płytko, bo miały one miejsce na głębokości 20-25 metrów. Po zamknięciu kopalni założenie było takie, że wody gruntowe wypełnią resztki eksploatacji. Tak się jednak nie stało, dlatego podnoszący się poziom wód gruntownych to drugi składowy czynnik całej sytuacji, jaka ma aktualnie miejsce. Z informacji podanej w mediach społecznościowych, ich poziom w ciągu miesiąca wzrasta co pół metra, a co gorsza, w niektórych miejscach dochodzi on aż do 12 metrów głębokości.

Obok ogórków sadzą je wszyscy ogrodnicy. Ich zbiory przechodzą wszelkie pojęcie

Zagrożone rejony ogródków działkowych

Naukowcy, którzy zajęli się badaniami terenów ogródków działkowych, wytypowali aż 11 miejsc najbardziej zagrożonych osuwiskami, czy zapadnięciami. Należą do nich: właśnie ogródki działkowe, cmentarz komunalny, a także stadion oraz ulica Górnicza. 

Cały zagrożony teren ogródków został włączony z użytkowania w dniu 25 lutego. Niemniej mieszkańcy, którzy zostawili tam swoje dobra, a także zwierzęta, mimo zakazu przebywali w zagrożonych miejscach. Nie powinno się robić takich rzeczy, nawet w celu ratowania dobytku, gdyż można stracić zdrowie, a nawet życie. 

obraz_2023-03-02_171447769.png
Kadr z materiału YouTube na kanale 
Portal Ziemi Chrzanowskiej PRZELOM.PL

Jak dalej potoczą się sprawy ogródków działkowych i całego niebezpiecznego terenu?

Na ten moment prowadzone są prace uzdatniające. Obejmują na razie tereny w okolicach garaży oraz terenów leśnych przy osiedlu Gaj. Ich czas trwania szacowany jest na 20 tygodni.

Dodatkowo rozpoczęto prace przy dwóch posesjach w ogródkach działkowych o numerze 3 i 5, a także zamknięto teren cmentarza komunalnego.

Poniżej zamieszczamy krótkie nagranie z drona, na którym jeszcze lepiej można przyjrzeć się powstałemu zapadliskowi na terenie ROD „Gaj”

Tagi: Ogrodnictwo