Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posadź ją w maju. Cudownie wygląda przy ogrodzeniu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 01.05.2024 09:56

Posadź ją w maju. Cudownie wygląda przy ogrodzeniu

Kwiat bugenwilli
Fot. Shutter/imagehd

Polacy kochają kwitnące krzewy. Pachnący lilak, żółta forsycja, hortensja czy krzewuszka zdobią nasze ogrody i cieszą oko dorodnymi kwiatami. Teraz ten wachlarz może się powiększyć o jeden, niezwykły gatunek.

Krzewy kwitnące stanowią jednak nie tylko ozdobę ogródka, ale też naturalną osłonę, porastając obrzeża działki. W tym celu warto zasadzić bugenwillę - pięknie kwitnącą roślinę o śródziemnomorskich korzeniach.

Kawałek Grecji w ogrodzie

Śródziemnomorskie krajobrazy słyną z bujnej roślinności. W południowym klimacie możemy podziwiać okazałe cyprysy, wonne zioła i drzewka cytrusowe, a także uginające się pod ciężarem kwiatów oleandry. Innym pięknie kwitnącym krzewem charakterystycznym dla tamtych rejonów jest bugenwilla.

Kącicierń słynie z bujnych kwiatów, które zwieszają się bajecznymi kiściami. Bugenwilla występuje przy tym w różnych odmianach - okazałej lub zwyczajnej - oraz kolorach. Jej kwiaty - a w rzeczywistości liście przypominające kwiatostany - mogą być różowe, białe lub purpurowe.

Różny bywa także sposób uprawy bugenwilli, która może być niewielkim krzewem uprawianym w donicy lub dużym, okazałym pnączem. W tej formie kącicierń idealnie sprawdzi się jako ozdoba ogrodzeń, tarasów oraz pergoli.

Bougainvillea.jpg
Fot. Canva/photostella

Gdzie sadzić bugenwillę?

Bugenwillę sadzimy wiosną, by dobrze ukorzeniła się przed sezonem zimowym. Sadzonki zwykle przyjmują spore rozmiary, dlatego przed posadzeniem należy przygotować odpowiednio duży dołek. Podłoże powinno być spulchnione i lekkie, a dodatkowo wzbogacone kompostem.

Z uwagi na południowy rodowód bugenwilli - wywodzi się ona z Ameryki Południowej, ale znana jest przede wszystkim ze śródziemnomorskich krajobrazów - roślinie trzeba zapewnić dużą ilość słońca oraz wody.

Przy wyborze stanowiska trzeba także zadbać o dobry drenaż, który zapobiegnie zagniwaniu rośliny. Można dodać do gleby piasek bądź perlit lub sadzić krzewy w miejscu nieco nachylonym, np. na zboczu.

Jak pielęgnować kącicierń?

Jak wspominaliśmy, bugenwilla kocha słońce, dlatego warto zadbać o południową wystawę. Roślina doceni regularne zraszanie (trzeba uważać na przelanie) oraz dokarmianie nawozem.

Istotne znaczenie ma pielęgnacja rośliny zimą. W odpowiednio ciepłym, słonecznym miejscu bugenwilla może przezimować, ale warto ją wtedy dodatkowo okryć, np. brezentem. Krzew uprawiany w donicy na zimę przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia.

Bugenwilla uwielbia się piąć, dlatego od początku uprawy należy ją podeprzeć kratką, a najlepiej posadzić ją przy ogrodzeniu czy barierce tarasu, gdzie będzie pięknie się zwieszać.

Jak przeciwdziałać chorobom bugenwilli?

Kącicierń uchodzi za dość odporną roślinę, ale niektóre patogeny i szkodniki mogą negatywnie wpłynąć na jej uprawę. Szczególnie należy uważać na mszyce.

Warto również zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń pomiędzy krzewami, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i dostęp do światła liściom, co zapobiegnie ich deformacji. Pamiętajmy też o drenowaniu, by grzyby nie zaatakowały gnijących korzeni.

Zadbana bugenwilla odwdzięczy się pięknymi kolorami i dorodnymi pnączami, które ozdobią nasze ogrodzenia i tarasy.

Bougainvillea.jpg
Fot. Canva/Socha

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10