Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Po "ogłowieniu" kwiatów czeka Cię piękny rozkwit tulipanów
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.04.2024 18:15

Po "ogłowieniu" kwiatów czeka Cię piękny rozkwit tulipanów

Tulipany
Fot. Canva Pro/sekerkedi

Tulipany to bez wątpienia ukochane wiosenne kwiaty Polaków. Pięknie wyglądają w ogrodach, zdobią także nasze balkony i tarasy. Co zrobić, aby co roku cieszyły oko dorodnymi kwiatostanami?

Najlepiej zapytać o to… Holendrów. To właśnie Niderlandy słyną bowiem z uprawy tych cudownych kwiatów, więc jeśli marzy nam się pole tulipanów przed domem, warto zastosować kilka holenderskich patentów.

Polacy kochają tulipany

Tulipany należą do ponadczasowych kwiatów, które od lat zdobią nasze ogrody i balkony. Nieprzemijająca moda na te rośliny nie dziwi - różnokolorowe kwiaty tulipanów prezentują się wspaniale i pasują do każdej aranżacji.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tych roślin. Różnią się one nie tylko barwą czy kształtem kwiatostanu, ale także wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji.

Istnieją jednak uniwersalne patenty, dzięki którym tulipany każdego roku obsypią się pięknymi kwiatami. Doskonale wiedzą o tym Holendrzy, którzy są ekspertami w uprawie tych roślin.

Tulipany
Fot. Canva/sergiimostovyi

Jak przedłużyć kwitnienie tulipanów?

Doskonałym sposobem na to, by jak najdłużej cieszyć się widokiem tulipanów w ogrodzie jest zasadzenie co najmniej kilku odmian różniących się czasem kwitnienia. Dzięki temu nawet już od marca aż do końca maja możemy podziwiać różnokolorowe kwiaty.

Może to być wczesny tulipan Kaufmanna czy Fostera, następnie odmiany Mendla, Triumph i Darwina, a także późne tulipany Rembrandta, papuzie i peoniowe.

Jeśli zależy nam na okazałych łanach tulipanów, to ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja kwiatów w okresie kwitnienia, ale także odpowiednie potraktowanie roślin po okresie wegetacji.

Co zrobić z tulipanami po przekwitnięciu?

Przekwitanie tulipanów obserwujemy po opadających płatkach. Wzorem holenderskich plantatorów należy wtedy pozbyć się kwiatostanu, usuwając suche płatki wraz ze słupkami i gniazdami nasiennymi. Można delikatnie oderwać kwiat lub obciąć go sekatorem, pozostawiając nietknięte liście i łodygę.

Zabieg ten nazywany ogławianiem zapobiega zawiązywaniu nasion i przekierowaniu energii w rozwój cebuli, do której dostarczone zostaną niezbędne substancje odżywcze. Z tak wzmocnionej cebulki, jeśli odpowiednio ją potraktujemy, w przyszłym roku rozwiną się piękne kwiaty.

Co robić z cebulkami tulipanów?

Po ogławianiu tulipany pozostawiamy aż do całkowitego obumarcia części naziemnych, do czego najczęściej dochodzi w czerwcu. Uschnięte łodygi i liście to znak, że czas na ścięcie zwiędniętych roślin i wykopanie cebulek.

Chociaż tulipan jest rośliną wieloletnią, to cebulek nie warto zostawić na miejscu. Mogą bowiem zbytnio zagłębić się w podłożu, chorować i słabiej kwitnąć.

Zdecydowanie lepiej jest je wykopać, osuszyć i oczyścić w przewiewnym, zacienionym miejscu. Tak zadbane cebulki przechowujemy przez lato aż do jesieni, by na przełomie września i października umieścić je na nowym stanowisku. Wiosną tulipany odwdzięczą się dorodnymi kwiatami.

Zobacz także:

Wiosną posadź w ogrodzie. Roślina kwitnie 120 dni w roku
Umieść w szklance z witaminą. Tak najszybciej rozmnożysz hortensje
Wiosną posadź w ogrodzie. Roślina kwitnie 120 dni w roku