Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posyp nią po posadzonych roślinach. Pozbędziesz się uciążliwego problemu szkodników
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 17.03.2023 12:46

Posyp nią po posadzonych roślinach. Pozbędziesz się uciążliwego problemu szkodników

Sadzenie rośliny
canva/pawel.gaul

Nie ważne, czy amator ogrodnik, czy zawodowiec każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, że w naszych zielonych zakątkach często i gęsto buszują szkodniki. Niekiedy bardzo trudne do pozbycia się. Jest wiele skutecznych środków, głównie chemicznych. My natomiast znamy ciekawy i naturalny sposób na to, jak zabezpieczyć rośliny w naszym ogrodzie przed szkodnikami. Potrzebna do tego będzie ziemia okrzemkowa.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa to nic innego jak kopalina, w której w skład wchodzą skamieniałe pancerzyki jednokomórkowych glonów żyjących w czasach prehistorycznych nazywanych okrzemkami. Stanowią od 80% do 90% jej składu. Miejscem jej powstawania to zimne jeziora oraz morza. Zalicza się do skał organogenicznych. Czyli takich, które powstały z powodu nagromadzenia się sporych ilości szczątków organicznych, albo podczas wytrącania się substancji chemicznych, jakie tworzą się podczas procesów fizjologicznych organizmów.

Występuje w kolorze całkowicie białym lub żółtobiałym. Jest przede wszystkim porowata i lekka, do tego miękka oraz pylasta. Z tego też powodu trzeba uważać, kiedy się z niej korzysta, bo unoszący się pył może zostać do układu oddechowego i znacząco utrudnić jego funkcjonowanie.

nawożenie roślin diatemitem.png
canva/RossHelen
Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

Ziemia okrzemkowa w ogrodnictwie

Ziemia okrzemkowa, którą będzie zamiennie nazywać diatomitem, w swojej czystej postaci, wykorzystywana jest w ogrodnictwie:

  • jako wsparcie w procesie rozluźniania gleby,
  • jako nośnik dla silniejszych środków stosowanych do ochrony roślin,
  • jako naturalny, bogaty w krzem nawóz naturalny,
  • zmniejsza rozprzestrzenianie się np. ślimaków lub kleszczy,
  • ogranicza pojawianie się szkodników m.in takich jak: mszyc, przędziorków czy mączlików, a nawet gąsienic.

W jaki sposób stosować ziemię okrzemkową?

Diatomit można używać już od samego początku zasiewu, aż do końca procesu wegetacji roślin. Zaleca się stosowanie go raz na miesiąc w wybranej przez nas porze dnia: albo rano, albo wieczorem. 

Istnieją dwa sposoby na jego używanie: bezpośrednie posypanie albo rozpylenie. Najlepiej robić to po skończonym wysiewie. Opylamy glebę oraz sadzonki, aby zapewnić im należytą ochronę przed szkodnikami. Trzeba jednak pamiętać, że ziemia okrzemkowa spełnia swoją funkcję do czasu, aż nie zostanie spłukana przez deszcz. Jeśli padało, musimy użyć jej raz jeszcze. Istnieje jednak sprytne i skuteczne obejście tego drobnego problemu. Wystarczy najpierw opryskać rośliny mieszanką na bazie oleju rydzowego, a dopiero wtedy delikatnie oprószyć diatomitem zielone piękno natury.

Pamiętajcie, aby podczas używania ziemi okrzemkowej unikać sypania jej na kwiaty! Mogą uszkodzić ich walory estetyczne, a do tego pszczoły mogą nie zechcieć zbierać z nich nektaru.