Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Prawo nakazuje Ci ich przycięcie. Kary mogą być naprawdę wysokie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.08.2023 10:07

Prawo nakazuje Ci ich przycięcie. Kary mogą być naprawdę wysokie

Tuje
Canva/MariuszBlach, Getty Images Pro; Canva/fotokostic, Getty Images

Od lat tuje w ogrodzie były wykorzystywane, jako naturalna osłona przed sąsiadami. Chociaż jest to bardzo popularne rozwiązanie, może ono być nielegalne. Kary są naprawdę wysokie, dlatego też, jeśli posadziłeś tuje przy płocie, sprawdź, czy rosną one poprawnie.

Tuje przy ogrodzeniu – czy to w ogóle legalne?

Jak na ironię, na swojej działce wcale nie jesteśmy panami i władcami. Ciążą nad nami obwarowania prawne. O ile nikt nie przyczepi się do tego, w którym miejscu na podwórku rozpalamy grilla, o tyle może do tego, w jakim miejscu sadzimy swoje rośliny ogrodowe.

W szczególności należy zwrócić uwagę na te, które sadzimy przy płocie sąsiada. Wyobraźcie sobie, że tuje powinno się sadzić nie bliżej, niż 50 cm od płotu, a najlepiej byłoby jeszcze dalej. Pozwala to na dostarczenie roślinie przestrzeni do wzrostu, zwiększa przewiew pomiędzy rośliną a ogrodzeniem oraz zapewnia, że gałęzie tui nie zniszczą ogrodzenia.

Tuje z dala od płotu umożliwiają także swobodną ich pielęgnacje, bez przymusowego proszenia się sąsiada o to, aby wpuścił nas na swoje podwórko, gdyż chcemy nieco przyciąć nasze tuje.

Tuje w ogrodzie a obwarowania prawne

Nie są to jedyne wytyczne odnośnie do sadzenia tui w ogrodzie. Jeśli posadzisz tuje zbyt blisko granicy sąsiada, możesz niepotrzebnie zrobić sobie problem. Maksymalna wysokość żywopłotu z tui nie jest co prawda prawnie określona, aczkolwiek istnieją zapisy o nakazie powstrzymywania się od działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich (art. 144 Kodeksu Cywilnego).

Co więcej, wedle art. 149 Kodeksu Cywilnego, masz prawo wejść na posesję sąsiada, aby przyciąć tuje, aczkolwiek wówczas musisz na własną rękę usunąć wszystkie wyrządzone przy tym szkody. Oczywiście musisz także po sobie posprzątać.

Sąsiad może również przyciąć Twoje tuje, jeśli te przejdą korzeniami i gałęziami na jego posesję. Umożliwia mu to zapis w art. 150 Kodeksu Cywilnego.

Tuej w ogrodzie.png
Canva/IC, Getty Images

Tuje w rodzinnych ogródkach działkowych

Dobry zwyczaj rodzinnych ogródków działkowych zaleca ponadto sadzenie tui minimum 2 metry od granicy. Ponadto nie powinny one przekraczać 2 metrów wysokości, aczkolwiek mogą od tego być wyjątki. Zalecenia te normuje Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego z dnia 28 czerwca 2018 roku.

Jak widzicie, nieznajomość prawa naprawdę może zaszkodzić. Kary za niezastosowanie się do przepisów mogą być wysokie, zwłaszcza gdy Twój sąsiad wystąpi na drogę sądową, do czego ma pełne prawo.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10