DomekIOgrodek.pl
Toksyczne produkty w domu

pikrepo.com/autor nieznany (CC0 Domena publiczna)

Toksyczne dla zdrowia artykuły użytku codziennego

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Większość artykułów użytku codziennego nie wzbudza naszego niepokoju – w końcu są to przedmioty, które służą nam od zawsze, i do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia domownik&oac

Przedmioty, bez których nie możemy wyobrazić sobie codziennego życia, ciężko jest całkowicie wykluczyć ze swojego gospodarstwa domowego. Warto jednak, abyśmy poważnie zastanowili się nad zastąpieniem tych najbardziej szkodliwych ich zdrowszymi zamiennikami.  

Dywany i wykładziny

Jeśli masz skłonności do alergii, astmy czy bólów głowy, jedną z przyczyn może okazać się Twój…dywan! Otóż do ich produkcji wykorzystywane są kleje i farby, które wytwarzają lotne związki organiczne, a te nasilają objawy niektórych chorób i dolegliwości. Jeszcze gorzej sprawa ma się z wykładzinami, które są trwale przymocowane do podłoża i pokrywają jego całość, co jest przeszkodą w pozbywaniu się kurzu.

Kiedy zauważysz u siebie symptomy alergii, najlepiej zadbaj o wymianę dywanów, szczególnie jeśli są już stare. Warto zainwestować w takie z naturalnych materiałów, które nie zawierają chemicznych substancji. Nie bez znaczenia jest też ich rozmiar – im mniejszy, tym łatwiej będzie go wyczyścić i uniknąć gromadzenia się kurzu.

Butelki do karmienia niemowląt

Ta informacja jest ważna dla rodziców, posiadających małe dziecko – unikajcie butelek wykonanych z poliwęglanu!  Jest to szkodliwy rodzaj plastiku, produkowany przy użyciu bisfenolu A. Struktura tego materiału przypomina ludzki estrogen, dlatego może być powodem poważnych zaburzeń hormonalnych u maluchów. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzaniu, z czego wykonane są butelki i inne akcesoria służące naszym maluchom oraz czy surowce stosowane do ich produkcji są bezpieczne dla zdrowia.

Płyny do płukania tkanin

Płyny do płukania dobrze spełniają swoje zadanie, a mianowicie skutecznie zmiękczają nasze ubrania. Dzieje się tak dlatego, że pozostawiają na materiale warstwę substancji, które często bywają toksyczne. Może się to objawiać podrażnieniami skóry, a nawet problemami z oddychaniem.

Jeśli jesteś posiadaczem skóry wrażliwej, spróbuj zastosować naturalne sposoby na płukanie tkanin, chociażby za pomocą sody oczyszczonej i octu. Unikaj też używania chemicznych płynów do prania ubranek dziecięcych – dzieci są szczególnie wrażliwe na szkodliwe substancje.

Pudełka do przechowywania żywności

Być może nie spodziewaliście się, że popularne pojemniki, w których trzymamy np. kasze lub które służą nam do przechowywania lunchu do pracy, mogą powodować liczne dolegliwości. Są to przedmioty wykonane zazwyczaj z plastiku, a to oznacza, że znajdują się w nich znaczne ilości szkodliwych ftalanów! Te związki mogą stać się przyczyną zaburzeń ciśnienia tętniczego, a także problemów z układem hormonalnym i rozrodczym.

Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zmiana opakowań z plastikowych na ceramiczne lub szklane. Jeśli z jakichś powodów wolisz jednak pojemniki z tworzyw sztucznych, zdecyduj się na polietylen albo polipropylen. Pamiętaj też, aby nie podgrzewać jedzenia w mikrofalówce, jeśli Twoje pudełko jest wykonane  z cienkiego tworzywa!

Meble wykonane ze ścinek drzewnych

Płyty wiórowe, będące elementami wielu mebli, wykonane są ze ścinek drzewnych – podczas ich sklejania wykorzystuje się żywice formaldehydowe, które są trucizną, podrażniającą oczy i drogi oddechowe. Mogą być niebezpieczne także dla Twojego domowego pupila. Im starszy jest mebel wykonany z płyty wiórowej, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie toksyczny – te nowsze często produkowane są z wykorzystaniem mniej szkodliwej technologii.

Jeśli masz wątpliwości co do materiałów, z jakich wykonane są Twoje drewniane sprzęty, koniecznie sprawdź ich certyfikaty, które powinny być dostosowane do międzynarodowych standardów.

Źródło: krokdozdrowia.com

Podobne artykuły

Mała kuchnia

Wnętrza

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

Czytaj więcej >
Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >