Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Prosty trik z knotem. Dzięki niemu znicz będzie się palił dłużej
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 20.10.2021 21:37

Prosty trik z knotem. Dzięki niemu znicz będzie się palił dłużej

dziennikarka
Zdjęcie ilustracyjne, Obraz summa z Pixabay

Zbliża się Wszystkich Świętych. Wielu Polaków ruszy wtedy na groby swoich bliskich. Aby uczcić ich pamięć, będą kłaść przy nich wieńce i znicze. Wszystkim zależy, by świece paliły się jak najdłużej. Okazuje się, że jest bardzo prosty sposób na przedłużenie czasu palenia się znicza.

Jak wybrać znicz na grób, który będzie długo się palił bez kopcenia? Co wpływa na długość palenia się zniczy? Znaczenie ma nie tylko wielkość znicza, ale sam wsad oraz knot.

Jak wybrać najlepszy, długopalący się znicz?

Im cięższy znicz, tym lepiej – świadczy to o tym, że przy produkcji użyto więcej parafiny. Im więcej tej substancji, tym trwałość znicza będzie dłuższa.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na żywotność i długość palenia się znicza, jest knot. Jeśli jest bardzo cienki, ogień może szybko zgasnąć. Bardzo gruby z kolei sprawi, że wosk wypali się szybciej.

Wybierając znicz, należy przyjrzeć się powierzchni wosku. Powinna być gładka i bez pęcherzyków. Te świadczą o tym, że parafina przy produkcji została spieniona – ogień w takich zniczach pali się krótko i bardzo słabym płomieniem.

Jak przedłużyć trwałość płomienia w zniczu?

Przed zapaleniem znicza należy przyciąć knot do długości od 0,5 do 1 centymetra. Knot tej długości sprawi, że znicz będzie wypalał się wolniej, bez kopcenia.

Warto też wyrównać powierzchnię wkładu znicza, by wosk był płaski – dzięki temu będzie równomiernie się wypalał.

W internecie można też znaleźć porady, by przed użyciem znicza umieścić go na kilka godzin w zamrażarce albo posypać knot solą.

Źródło: Onet.pl, Pikio.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Zmarła Danuta Orzechowska
  2. Piosenkarz Michał W. usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat więzienia
  3. Dobijamy do kolejnej bariery. Wiceminister zdrowia o najnowszych danych dot. zakażeń